21 lutego 2024

2. Aukcja „Męska rzecz”

Środa, 21 lutego, godz. 18.00.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z ofertą naszej najnowszej aukcji tematycznej, starannie skomponowanej z myślą o koneserach tradycji, elegancji oraz dziedzictwa minionych epok. To wyjątkowe wydarzenie otwiera drzwi do fascynującego świata, w którym każdy eksponat skrywa w sobie niezwykłą historię. Zatem przyłączcie się Państwo do naszej podróży przez czas i przestrzeń, gdzie odkryjecie nie tylko unikalne artefakty, lecz także odnajdziecie się w narracji męskiej historii i tradycji. To nie tylko szansa na posiadanie wyjątkowych przedmiotów, lecz także emocjonująca podróż w głąb dziedzictwa męskiej estetyki.

Wystawa przedaukcyjna: 15.02 - 21.02.2024

Wirtualny spacer

Wszystkie obiekty z katalogu można obejrzeć w naszym Salonie w Warszawie przy ul. Karowej 31.

Serdecznie zapraszamy!

Zlecenia aukcyjne:

Waleria Matelska
e-mail: kolekcjoner@rempex.pl
tel.: 663 111 161

Manufaktura rusznikarska FAURÉ - LEPAGE (od 1717; spółka Fauré-Lepage czynna 1865-1913)

1
Para pistoletów kapiszonowych, w puzdrze z akcesoriami do oporządzania broni Francja, Paryż, 8 Rue de Richelieu, po 1865.
estymacja: 60 000 - 80 000 zł

2
Szabla francuska, wyższego oficera huzarów, w pochwie stal, brąz, mosiądz, złocenia, skóra; dł. głowni 84 cm; dł. całk. 97 cm.
Francja, okres dyrektoriatu (1795-1799) i konsulatu (1799-1804).
estymacja: 30 000 - 35 000 zł

3
Szabla polska podoficera kawalerii stal, mosiądz, drewno, skóra; dł. głowni ca 85 cm, dł. całk. 97,5 cm, krzywizna 4,3 cm,
dł. w pochwie 100 cm. Polska, lata 20-30. XX w.
estymacja: 14 000 - 16 000 zł

4
Szabla polska podoficera kawalerii stal, mosiądz, skóra; dł. głowni 76,5 cm, dł. całk. 90 cm, krzywizna 5 cm.
Polska, 1917 (modernizowana)
estymacja: 9 000 - 11 000 zł

Manufaktura rusznikarska JEAN LE PAGE

5
Pistolet oficerski, kapiszonowy stal damastowa, drewno orzechowe, srebro; dł. całk. 36 cm.
Francja, 2 tercja XIX w.
estymacja: 15 000 - 18 000 zł

Manufaktura broni palnej w Liege

6
Dubeltówka kapiszonowa stal, drewno orzechowe, grawerunki; skóra, mosiądz; dł. luf do baskili 71,8 cm, dł. z wąsem 78,2 cm, dł. całk. 114 cm.
Belgia, Liege, lata 30.-40. XIX w.
estymacja: 9 000 - 11 000 zł

7
Tkanina dekoracyjna tkanina haftowana (Broderia), z zieloną bordiurą, wełna; wym. 399 x 204 cm.
Persja lub Kirgistan, poł. XIX w.
estymacja: 25 000 - 28 000 zł

Edward MESJASZ (1929-2007)

8
Wizja św. Huberta na łowach, 1968 olej, płótno; 50 x 65 cm;
sygn. i dat. p. d.: E. Mesjasz 1968.
estymacja: 6 000 - 7 000 zł

9
Zegar kominkowy z figurą Homera brąz patynowany i złocony; wys. 41,5 cm; szer. 43 cm; głęb. 12 cm.
Europa Zachodnia, XIX w.
estymacja: 3 800 - 4 400 zł

JAPY FRERES & Cie - firma zegarmistrzowska

10
Zegar kominkowy, portykowy drewno czernione, lakierowane, brąz złocony, emalia, farby, inkrustacje; wys. 50,5 cm; szer. 24,5 cm; głęb. 14 cm.
Francja, po poł. XIX w.
estymacja: 2 900 - 3 500 zł

11
Zegar portykowy, eklektyczny drewno; brąz; wys. 66 cm, szer. 26,5 cm; głęb. 18 cm.
Europa Środkowa, po poł. XIX w.
estymacja: 3 500 - 4 300 zł

Firma Conrad FELSING, Königlische Hofuhrmacher (czynna od 1820)

12
Zegar ścienny oktogonalny drewno (mahoń), intarsje, emalia, brąz złocony; średnica 53 cm, głęb. 14 cm.
Niemcy, Berlin, 20 Unter den Linden; 2 poł. XIX w.
estymacja: 1 600 - 2 000 zł

13
Zegar portykowy drewno (mahoń), intarsje; brąz, mosiądz, emalia; wys. 51 cm, szer. 28 cm, głęb. 19 cm.
Europa Zachodnia, k. XIX w.
estymacja: 1 800 - 2 200 zł

Samuel HUME (1836-1909) - zegarmistrz

14
Zegarek kieszonkowy w szafce ozdobnej Mechanizm: USA, Samuel Hume, Durham (Karolina Pn.), ok. 1879
Koperty: Anglia, Londyn, złotnik „PW”, 1879-1880.
Szafka: USA, ok. 1900.
estymacja: 500 - 600 zł
Cena oferowana 400 zł

15
Zegarek kieszonkowy w etui Szwajcaria, nieokreślona wytwórnia, 1882-1934 (ok. 1910).
estymacja: 600 - 700 zł
Cena sprzedaży 700 zł

16
Orzeł z wężem w dziobie - stojak na zegarek kieszonkowy brąz odlewany, patynowany na ciemno, miedź (wąż), okrągły cokół marmurowy (zielony z żyłkowaniem).
Europa Zachodnia, pocz. XX w.
estymacja: 200 - 250 zł
Cena sprzedaży 600 zł

17
Orzeł z rozpostartymi skrzydłami z wężem w dziobie - stojak na zegarek kieszonkowy mosiądz ? patynowany na stare złoto, miedź (wąż), kwadratowy cokół alabastrowy.
Europa Zachodnia, pocz. XX w.
estymacja: 200 - 250 zł
Cena oferowana 150 zł

18
Ekrytuar na biurko marmur, brąz, szkło; podstawa 51 x 22 cm.
Europa Zachodnia, pocz. XX w.
estymacja: 2 000 - 2 200 zł

Firma BRACIA ŁOPIEŃSCY

19
Ekrytuar na biurko z parą kałamarzy brąz; 32,3 x 19 cm; wys. 8 cm.
Polska, Warszawa, lata 20. XX w.
estymacja: 1 500 - 1 700 zł

20
Garnitur na biurko w stylu art déco Europa Zachodnia, lata 30. XX w.
estymacja: 1 500 - 1 700 zł
Cena oferowana 1 200 zł

21
Zestaw przyborów do pisania na biurko z barwnymi motywami jeźdźców, amazonek, psów (na każdym przedmiocie przybornika).
Anglia, pocz. XX w.
estymacja: 1 200 - 1 300 zł
Cena sprzedaży 1 100 zł

22
Zestaw na biurko w etui w składzie: pióra na stalówkę, nóż do papieru, tłok pieczętny, ślepy.
estymacja: 400 - 500 zł

23
Pudełko na korespondencję art déco drewno, okleina, intarsja, mosiężny zamek (z kluczykiem); 8 x 18 x 26 cm.
Europa Zachodnia, ok. 1930.
estymacja: 200 - 250 zł
Cena sprzedaży 400 zł

24
Nóż ozdobny do papieru, w pochwie kość, grawerunek, tusz; dł. bez pochwy 22,5 cm, dł. całk. 25,5 cm.
Chiny? , koniec XIX w. - pocz. XX w.
estymacja: 2 000 - 2 400 zł

25
Podpórki do książek w typie rzeźb afrykańskich heban; 31 x 10 x 7,5 cm, 30,5 x 9 x 7,5 cm.
XX w.
estymacja: 500 - 600 zł
Cena oferowana 400 zł

26
Podpórki do książek z motywem koguta mosiądz odlewany, patynowany na jasny brąz, drewno; 14 x 8,8 x 12 cm.
Francja, 2 ćw. XX w.
estymacja: 120 - 150 zł
Cena sprzedaży 200 zł

Roman SZCZERZYŃSKI (1908-?)

27
Motyw z Tczewa miękki werniks, papier; 10 x 13 cm (odcisk płyty);
sygn. p. d.: Szczerzyński R. (ołówkiem).
estymacja: 500 - 600 zł

Paulus POTTER (1625-1654) - według

28
Para koni akwaforta, papier; 15,5 x 21,5 cm;
u dołu na passe-partout napis: Paulus Potter / 1625-1654 / Museum Boijmans, Rotterdam.
estymacja: 500 - 600 zł

Charles George LEWIS (1808-1880), według Edwin Henry LANDSEER (1802-1873)

29
Młodzieniec na koniu miedzioryt, miedzioryt punktowy, papier; 59 x 70 cm (odcisk płyty)
estymacja: 2 800 - 3 400 zł

30
Koń z siodłem luzem brąz odlewany, cyzelowany, patynowany; wys. 22 cm, dług. 26 cm, szer. 10 cm, masa 2950 g.
Europa Zachodnia, koniec XIX w. - pocz. XX w.
estymacja: 900 - 1 200 zł
Cena oferowana 700 zł

31
Żardiniera z galeryjką i dwoma uchwytami Francja?, koniec XIX - pocz. XX w.
estymacja: 800 - 900 zł
Cena sprzedaży 700 zł

W. DEWDIUK

32
Talerz dekoracyjny, huculski drewno toczone, intarsje, paciorki szklane, macica perłowa; 2 x 16,7 x 16,7 cm.
Polska, Karpaty Wschodnie, Kosów, 1925
estymacja: 250 - 300 zł
Cena sprzedaży 700 zł

33
Popielniczka huculska drewno, intarsje, paciorki szklane, macica perłowa, blacha mosiężna (wkład); 4 x 9,5 x 9,5 cm.
Polska, Karpaty Wschodnie, 2 tercja XX w.
estymacja: 150 - 200 zł
Cena sprzedaży 150 zł

34
Nóż do papieru huculski drewno, intarsje, paciorki szklane, macica perłowa; dług. 25 cm.
estymacja: 250 - 300 zł
Cena sprzedaży 200 zł

35
Szkatułka z pokrywką na zawiasie, huculska drewno, paciorki szklane, macica perłowa, mosiądz; 3 x 6,5 x 10,2 cm.
Polska, Karpaty Wschodnie, Kosów, 2 tercja XX w.
estymacja: 150 - 200 zł
Cena sprzedaży 200 zł

36
Puzderko okrągłe z pokrywką, huculskie drewno toczone, paciorki szklane, macica perłowa, drut mosiężny; 5 x 9,9 x 9,5 cm.
estymacja: 150 - 200 zł
Cena sprzedaży 150 zł

37
Szkatuła w manierze Ludwik Filip Z pokrywą na zawiasie, wewnętrznymi podziałami z 3 komorami, tu nad jedną z nich pokrywka z uchwytem, na zawiasie.
Europa Zachodnia, Francja?, 4 ćw. XIX w.
estymacja: 600 - 700 zł
Cena oferowana 500 zł

38
Kasetka z pokrywą na zawiasie drewno iglaste, okleina mahoniowa, inkrustacje (srebro?), metal (zamek z kluczykiem), spód malowany; 6 x 13,5 x 21,5 cm.
Europa Zachodnia, pocz. XX w.
estymacja: 200 - 250 zł
Cena sprzedaży 300 zł

39
Puzderko z reliefową scenką rodzajową na wieku srebro pr. 13 (812), wybijane; 2,3 x 5,1 x 8,1 cm, waga 75 g.
Niemcy?, koniec XIX - pocz. XX w.
estymacja: 2 200 - 2 400 zł

40
Puzderko z uchylnym wiekiem na zawiasie Anglia, Birmingham, firma „HJO & Co Ld ”, 1909.
estymacja: 650 - 700 zł

Adam JABŁOŃSKI (1936-2018)

41
Forma dekoracyjna Polska, Huta Kryształów Artystycznych i Unikatowych Adam Jabłoński, ok. 1990
estymacja: 200 - 250 zł
Cena sprzedaży 250 zł

42
Przycisk do papieru szkło przezroczyste, barwione delikatnym odcieniem żółcieni, szlifowane; 10 x 6 x 5,5 cm.
Czechosłowacja?, 2 ćw. XX w.
estymacja: 120 - 150 zł

43
Lichtarzyk - tzw. bużuarek w stylu empire blacha mosiężna platerowana, stopa dociążona gipsem;11 x 12 x 11,5 cm.
Europa Zachodnia, pocz. XX w. (ok. 1910).
estymacja: 200 - 250 zł

44
Sakiewka na bilon z herbem Burbonów alpaka, skóra; 8,5 x 6 x 5,5 cm.
Francja, koniec XIX - pocz. XX w.
estymacja: 200 - 250 zł
Cena sprzedaży 250 zł

Wojciech ŚWIĘCKI (1823 - ?, po 1862)

45
Książę Józef Poniatowski - medalion brąz ? patynowany na ciemno / stop metali ?; 16,3 x 16,7 x 1,5 cm.
Warszawa, Fabryka Minterów, 2 poł. XIX w.
estymacja: 450 - 500 zł
Cena sprzedaży 400 zł

Wacław KOWALIK (1913-1983)

46
TSS „STEFAN BATORY” Medal okolicznościowy z okazji pierwszego rejsu statku transatlantyckiego TSS Stefan Batory, Polska, 1969
brąz bity; 5,9 x 5,9 x 0,5 cm;
estymacja: 250 - 300 zł
Cena sprzedaży 300 zł

Józef AUMILLER (1892-1963)

47
Plakieta - Józef Piłsudski brąz bity; 10 x 6, cm.
Warszawa, Mennica Państwowa, 1931
estymacja: 250 - 300 zł
Cena sprzedaży 250 zł

48
Józef Piłsudski - plakieta reliefowa brąz odlewany, patynowany; 17,5 x 12,5 x 1,2 cm.
Polska, Warszawa, model z ok. 1930, oferowany odlew z k. XX w.
estymacja: 150 - 200 zł