drewno (mahoń), intarsje; brąz, mosiądz, emalia; wys. 51 cm, szer. 28 cm, głęb. 19 cm. Europa Zachodnia, k. XIX w. Zegar wyposażony w prostokątną konsolę o wyoblonych narożach; na niej ustawiona obudowa o prostopadłościennej podstawie, z czterema kolumnami o bazach i głowicach z brązu i architektonicznym zwieńczeniem z faliście wykrojonym tympanonem. Między kolumnami zawieszony mechanizm z tarczą o rzymskim podziale godzinowym, w obramowaniu z brązu, z motywem kwiatów i ptaszków; soczewka wahadła z podobnymi zdobieniami reliefowymi. Powierzchnia konsoli i obudowy dekorowana intarsją o wzorze stylizowanej wici roślinnej. W załączeniu kluczyk.