brąz patynowany i złocony; wys. 41,5 cm; szer. 43 cm; głęb. 12 cm. Europa Zachodnia, XIX w. Zegar z podstawą wydłużoną, wspartą na nóżkach w kształcie bączków i wolutowych podpórek; front z akantowym gzymsem, dekorowany rozetami i umieszczoną pośrodku głową i skórą lwa Nemejskiego oraz skrzyżowanymi rzymskimi znakami legionowymi. Powyżej tarcza biało emaliowana, z rzymskim podziałem godzinowym, opasana perełką; po bokach gałązki wawrzynu i palmowe na tle zwoju i tarczy amazonek. W zwieńczeniu postać siedzącego, brodatego mężczyzny w antykizowanych szatach i laurowym wieńcu, ze zwojem w ręku; obok lira, tarcza i miecz. W załączeniu kluczyk i wahadło.