Nr katalogowy: 211
Putto
drewno lipowe, polichromowane i złocone, wys. 42 cm.
Śląsk (Małopolska ?), 2 ćw. XVII w.
niewielkich rozmiarów późnomanierystyczna rzeźba aniołka z przepaską na biodrach, z małymi skrzydełkami, ukazana została w locie, w charakterystycznej pozie z podgiętymi nóżkami i wyciągniętymi w górę rączkami;
Poza ta może wskazywać na podtrzymywanie jakiegoś przedmiotu, np. korony lub baldachimu, względnie innego atrybutu, lub wstęgi z napisem, do pary z innym niezachowanym aniołkiem. Putta te mogły pochodzić ze sprzętu liturgicznego (ołtarzyka, stalli, ambony, etc.) lub drewnianego epitafium. Naturalistyczna, późnomanierystyczna stylizacja może wskazywać na Śląsk, jako ośrodek powstania (względnie na podległą wpływom śląskim Małopolskę). Na uwagę zasługuje
oryginalna karnacja i złocenia włosów i przepaski. [JS]