Nr katalogowy: 814
Komplet mebli do salonu
w stylu neoempirowym; konstrukcja - buczyna,
mahoń; fornir - mahoń;
Polska - Warszawa (?), 1 ćw. XX w.
złożony z kanapy, pary foteli i pary krzeseł, stolika i serwantki, fornirowanych mahoniem, dekorowanych mosiężnymi okuciami w formie uskrzydlonych waz (na narożach korpusów) i przewiązanego wstęgą wieńca (zwieńczenie serwantki), nogi zakończone trzewikami w formie mosiężnych lwich łap. Siedziska o graniastych elementach konstrukcji, wyściełanych oparciach i siedzeniach półokrągłych z tyłu, z przodu prostych, wsparte na czterech zbieżnych nogach, przednich prostych, tylnych szablastych. Kanapa i fotele o zaokrąglonych oparciach, przechodzących w równej wysokości boki, wyściełane w miejscu pleców. Krzesła z falistymi wyściełanymi oparciami, zakończonymi wolutowo. Stolik z okrągłym blatem, wspartym na czworobocznym rozszerzonym ku dołowi trzonie. Blat nakryty szybą. Serwantka z trzema jednoskrzydłowymi, przeszklonymi szafkami: środkową wysoką, o prostym froncie i bokach oraz dwoma ćwierćkolitstymi niższymi, wąskimi na bokach. Całość zwieńczona faliście, po środku wybrzuszona, na bokach wklęsła, wsparta na czterech graniastych, zbieżnych nóżkach.
Konstrukcja - buczyna, mahoń; fornir - mahoń; okucia - mosiądz; kanapa - 77,3 x 139,8 x ok. 60 cm; fotele - 77,5 x 67,8 x 55 cm; krzesła - 89,7 x 47,8 x 51 cm; stolik 76 x śr. 75,3 cm; serwantka - 182 x 111,5 x 38 cm;
Meble przypominające znane z katalogów firmowych komplety meb li klasycyzujących produkowane od 1910 - 1930 przez firmy Załęskiego czy Dymmek w Warszawie.