Nr katalogowy: 1817
Dwa tłoki pieczętne książąt Dołgorukich
1/ mosiądz złocony, kość; pole 2,5 x 3 cm;
2/ kryształ górski; pole 1,8 x 2,1 cm;
Rosja - 1/ 1 poł. XIX w.; 2/ XIX/XX w.
estymacja: 3 200 - 3 600 zł
1/ mosiądz złocony, kość; pole 2,5 x 3 cm, dł. całk. 7,5 cm.
2/ kryształ górski; pole 1,8 x 2,1 cm; trzonek 4,3 x 2,8 x 2,4 cm.
1/ Owalne pole pieczętne mosiężne, złocone, osadzone na mosiężnej tulei; kartusz na paludamencie gronostajowym, pod mitrą książęcą: tarcza 4-polowa z orłem w koronie dzierżącym krzyż, archaniołem Michałem, uzbrojonym ramieniem trzymającym strzałę grotem ku dołowi i bramą w murze z wieżą i blankami. Trzonek toczony w kości, zakończony grzybkiem.
2/ Pieczęć w całości wykonana z kryształu górskiego. Pole owalne, z monogramem lustrzanym „GD” [litery łacińskie] pod mitrą książęcą. Uchwyt kanelowany, na planie prostokąta o ściętych narożach.
Familia Dołgorukich, której protoplasta Jurij - książę kijowski w latach 1155-1157 był założycielem Moskwy. W okresie powstania pieczęci żył Wasyl Dołgorukij (1804-1868) - generał, minister wojny, szef tajnej policji. Przy ul. Litewskiej w Warszawie rodzina Dołgorukich posiadała pałacyk (wybudowany w 1899).