Zdzisław CZERMAŃSKI (1900-1970)
Nr katalogowy: 118
Dollar party
akwarela, tusz, ołówek, karton,
73 x 58 cm ( w świetle oprawy);
sygn. l.d.: Czermański
akwarela, tusz, ołówek, karton, 73 x 58 cm ( w świetle oprawy);
sygn. l.d.: Czermański
Na odwrocie napisy: - l.g.: Z. CZERMAŃSKI; - p.g.: 634 [w kółku] A144/18; - u dołu: May 27 | 180
Zdzisław Czermański (Kraków 1900 - Nowy Jork 1970) - rysownik, grafik, karykaturzysta, ilustrator i malarz. Jako nastolatek wstąpił do Legionów. Rysunku i malarstwa uczył się w Szkole Przemysłowej we Lwowie (1923-1924) u Kazimierza Sichulskiego, a później po odejściu z wojska, także u Ferdynanda Légera w Paryżu (1925). Lata 1928-1935 spędził za granicą - w Paryżu, gdzie w 1930 miał wystawę w Galerii Charpentier, Londynie, a od 1931 w Nowym Jorku. W latach następnych mieszkał w Warszawie, skąd wyjechał w roku 1939. Od 1941 stale mieszkał w Nowym Jorku. Już od 1920 publikował swoje karykatury i rysunki satyryczne w różnych czasopismach - początkowo w lwowskim „Szczutku“, później także w „Cyruliku Warszawskim“ i „Wiadomościach Literackich“, w paryskim „L’Illustration“, londyńskim “The Graphic“, amerykańskim “Fortune Magazine“, a po wojnie także w “Look“, “Life“ i innych periodykach. Był autorem wielu rysunkowych portretów Piłsudskiego, w tym dwóch tek z portretami marszałka (1931, 1935), albumu „Mars w karykaturze“ (1925).