Nr katalogowy: 816
Zegar podróżny, tzw.” kareciak”
firma „H. Moser et Cie”, obudowa tarczy
zegara opatrzona cechą firmy Fabergé;
pocz. XX w.
w obudowie z brązu złoconego, prostopadłościennej, na 4 klockowych nóżkach; od frontu na podstawie nakładka ze skrzyżowanymi gałązkami akantu; wyżej - wokół gzymsu - ażurowa opaska z listkami akantu i rozetkami; na narożach obudowy - kanelowane kolumienki korynckie;
pomiędzy nimi ścianki z fazowanych tafli szklanych; górny gzyms profilowany, wierzch płaski, z prostokątną, fazowaną szybką umożliwiającą obserwację pracy balansu; przy frontowej krawędzi - przycisk repetycji bicia zegara; zwieńczenie z ruchomą antabką; tylna ścianka opatrzona zawiaskami - stanowi drzwiczki osłaniające płytę mechanizmu, spiralę gongu z młoteczkami etc.; mechanizm z naciągiem sprężynowym i regulatorem balansowym, posiadający funkcję budzika i repetycję bicia; przez szybę frontową zegara widoczna prostokątna plakieta srebrna, z półplastyczną, złoconą dekoracją z motywem kwiatów róży, irysa i maku - połączonych asymetryczną, secesyjną wicią ze splecionych łodyg i lancetowatych liści; w kolistych otworach wykrojonych w plakiecie umieszczone dwie tarcze porcelanowe: wyżej tarcza z godzinowym podziałem arabskim oraz napisem w górnej części: „H. Moser & Cie”; niżej mała tarczka regulacji budzika, również z cyframi arabskimi; na bocznej krawędzi srebrnej plakiety bity znak firmy złotniczej - napis cyrylicą: „K. FABERŻE” pod dwugłowym orłem w koronie - herbem carskiej Rosji; od początku lat 90. XIX w. firma Petera Karla Fabergé miała prawo używać tego godła jako wyróżniona tytułem honorowym Dostawcy Dworu Cesarskiego;
brąz złocony, srebro częściowo złocone, mosiądz, porcelana, szkło, stal; wys. 17 cm (z antabką 20,5 cm), szer. 10,5 cm, głęb. 9,5 cm.
Zegar powstał zapewne na pocz. XX w. Jest wyrobem firmy „H. Moser & Cie”, założonej przez Szwajcara Johanna Heinricha Mosera (1805-1874), który sprowadziwszy się w 1827 do Sankt Petersburga rozpoczął tam zegarmistrzowską działalność, z filiami w Moskwie i Niżnim Nowgorodzie. Równocześnie funkcjonowała jego fabryka w Le Locle w Szwajcarii. W 1848 Moser powrócił w rodzinne strony, ale oddziały jego firmy nadal prosperowały w Rosji używając marki „Moser”, nawet po śmierci założyciela - aż do czasów rewolucji październikowej.
Srebrna, secesyjna obudowa tarczy zegara opatrzona jest cechą firmy Fabergé. Peter Carl Fabergé (1846-1920) rozpoczął swoją samodzielną, jubilersko-złotniczą działalność w 1872 w Sankt Petersburgu (ulica Bolszaja Morskaja), a w 1887 otworzył filię w Moskwie (Kuznieckij Most). Na większości wyrobów powstałych w Petersburgu - oprócz znaku Fabergé widnieją też cechy imienne artystów-jubilerów współpracujących z
firmą. Inna była praktyka oddziału w Moskwie, gdzie bity był znak samej firmy, z towarzyszącym mu godłem państwowym.