Nr katalogowy: 620
Para fletów z pokrywami z lwem Fô, z dekoracją w typie dalekowschodnim
Holandia, Delft, warsztat „De Grieksche A”,
sygnatura Pietera Adriaensza Kocksa (lata 1701-1703)
XIX w.?
wazony-flety 8-boczne, drobno kanelowane, rozchylone przy brzegach i podstawach. Wokół brzuśców i pokryw zwieńczonych figurką siedzącego lewka Fo^ z łapą opartą na kuli - dekoracja kobaltowa. Wokół wazonów 4 owalne podłużne rezerwy, na przemian z motywem ukwieconego krzewu na skale i 2 przęseł mostku nad wodą lub motywu z postacią kobiety trzymającej na kijku opartym przez ramię koszyk z owocami(?), w scenerii parkowej z pawilonem-pagodą z płotkiem i ptakiem na gałęzi; pomiędzy rezerwami pola z motywem kratownicy, spiralne kompozycje cennych przedmiotów(?) i szlak 4-listnych rezerw z palmetą lub kompozycją z cennym przedmiotem(?); wokół krawędzi podstawy i brzegu - szlak podwójnie obwiedzionych, wyzębionych „liści”. Pokrywy z podobnymi motywami pejzażowymi, wpisanymi w krąg 8 owali wokół uchwytów oraz 4-listnych rezerw i zębów wokół krawędzi; pionowe pęknięcie 1 wazonu przy brzegu; fajans, szkliwo cynowe, kobalt; wys. ok. 51 cm ( z pokrywą), średnica podstaw 16,5 cm;
obydwa wazony sygn. kobaltem podszkl. monogram wiązany APK.
Holandia, Delft, warsztat „De Grieksche A”, sygnatura Pietera Adriaensza Kocksa (lata 1701-1703)? - XIX w.?
Wazony o historycznych formach i dekoracji w typie dalekowschodnim, wykonanej i komponowanej jednak w szczegółach w manierze historyzującej (krąg owali z miniaturami pejzażowymi wokół uchwytów pokryw), wskazuje, że flety powstały najpewniej później - w XIX stuleciu?