Nr katalogowy: 830
Zegar ścienny, z barometrem i termometrem
Francja, Paryż, firma JAPY et Cie oraz
Comptoir General D’Optique; k. XIX w.
płycina drewniana, wykrojona w kształt ósemkowy, z profilowanymi, czernionymi krawędziami; w dolnej partii zamocowana puszka z mechanizmem zegarowym, bijącym godziny i półgodziny; tarcza z brązu złoconego, z cyframi rzymskimi na nakładanych, emaliowanych plakietkach, osłonięta fazowanym szkłem w ramce z ornamentem perełkowym; wokoło obudowa z blachy brązowionej, wytłaczana w motyw palmowych liści: po bokach para skrzydlatych gryfów, u góry maska kobieca, u dołu festony z fruktów; na przewężeniu płyciny - termometr ze skalą Celsjusza (wtórny), ujęty gałązkami akantu i małżowinami; nad nim - w rozszerzonej części deski - puszka z barometrem - aneroidem; podziałka na emaliowanym pierścieniu z napisami francuskimi: „Comptoir General / D’OPTIQUE”; „Barometre Aneroide”; „9 Bd Poissonniere / PARIS”; w zwieńczeniu architektoniczny tympanon z wazonem i laurowymi girlandami; na spodzie płyciny kolisty, mosiężny dekiel na zawiasie osłaniający płytę mechanizmu z kolistym znakiem firmowym wytwórni zegarów „Japy & Cie” oraz bitym soczewkowo napisem: „[COM] PTOIR GENERAL / 9 Bd Poissonniere / PARIS”; ponadto: „4644 / 1887”;
drewno sosnowe, okleiny dębowe, metal brązowiony, mosiądz, brąz złocony, emalia, szkło; wys. 76 cm, szer. 37 cm, głęb. 12 cm.
Francja, Paryż, firma JAPY & Cie oraz Comptoir General D’Optique; k. XIX w.