Alfred WIERUSZ-KOWALSKI (1849-1915)
Nr katalogowy: 136
Diana, ok. 1910
olej, płótno; 80 x 80 cm (tondo);
sygn. u dołu: A. Wierusz-Kowalski
(faksymile podpisu podmalowane czarną farbą).
sygn. u dołu: A. Wierusz-Kowalski (faksymile podpisu podmalowane czarną farbą).
W dniu 28 kwietnia 1917 roku zorganizowano aukcyjną sprzedaż obrazów Alfreda Wierusz-Kowalskiego pozostałych w jego pracowni po śmierci artysty. Sprzedaż poprowadził Hugo Helbing, znany monachijski antykwariusz (w pracach przygotowawczych brał udział malarz Roman Kochanowski). Wystawiono do sprzedaży 75 obrazów. „Obrazy niesygnowane były opatrzone specjalnym stemplem, poświadczającym ich oryginalność” (E. Ptaszyńska, s. 202). Adolf Alt - autor wstępu do katalogu aukcyjnego - „Zwrócił uwagę na ‘Dianę’, przedstawiającą nagą boginię z psami na tle lasu. Boginię polowania otoczoną sforą psów namalował Wierusz-Kowalski, jak o tym pisze Alt, dla cesarza Wilhelma II.
Na aukcji został wystawiony do sprzedania szkic tej pracy, który - jak podkreślał autor - dowodzi, że malarz świetnie znał anatomię człowieka, nie tylko zwierząt” (ibidem). „Modelką do postaci Diany była prawdopodobnie najstarsza córka artysty […]” (ibidem, przypisy). Losy „cesarskiej Diany” nie są znane, a oferowany obraz jest szkicem do tej kompozycji.
Lit.: Eliza Ptaszyńska, Alfred Wierusz-Kowalski. 1849-1915, Warszawa - Wydawnictwo DiG - 2011.