Nr katalogowy: 212
Putto z książką (Dzieciątko Jezus ?, Mały Jan Chrzciciel ?)
drewno lipowe, polichromowane i złocone
(złocenie wtórne),
Śląsk, „Mistrz Figur Bogaczowickich” ?, 2 ćw. XVIII w.
wczesnorokokowe putto, w przepasce przewiązanej u prawego boku, stoi w silnym kontrapoście z wyciągniętą prawą rączką, w której pierwotnie trzymało niezachowany przedmiot (palce częściowo ułamane); w lewej rączce trzyma
otwartą księgę opartą o bok;
drewno lipowe, polichromowane i złocone (złocenie wtórne), wys. 37 cm.
Stylizacja figury z charakterystycznym przerysowaniem takich cech, jak mocno wydobyty relief głowy z włosami układającymi się w ornamentalne pukle, a zwłaszcza obfite pofałdowanie skóry ciała nacinanego wklęśnięciami i nagłymi
uderzeniami dłuta, zbliża dzieło do prac „Mistrza Figur Bogaczowickich”. Ten ujawniony ostatnio w literaturze anonimowy rzeźbiarz śląski, twórca rzeźb w kościele parafialnym w Starych Bogaczowicach i jezuitów w Kłodzku, odwoływał
się do doświadczeń rzeźby czeskiej z kręgu Matthiasa Bernharda Brauna (1684-1738), szczególnie do prac Ignatza Rohrbacha (1691-1747) i Frantza Patzaka (1680-1757), najwybitniejszych uczniów Brauna. [JS]
4 800 zł