Zegar z dekoracją alegoryczną (Czas i sztuki piękne)
Francja lub Niemcy, nieustalona manufaktura,
poł. XIX w.
konsolowy, przyścienny, na niskiej prostokątnej podstawie z 4 wolutowymi nóżkami przy krótszych bokach, z półkolistą nadstawą z kolistym otworem na werk i wolutowymi wspornikami z boków, zwieńczony klasycyzującą wazą (brak nakrywki). Z boków werku dwie identyczne, siedzące antytetycznie młode, bose kobiety w kwiecistych krótkich, luźnych tunikach, trzymające - każda -kądziel i wrzeciono (dwie Parki - Mojry, przędące nić, życia?; brak Atropos, przecinającej nić). Obok boginek stojące dwa półnagie putta: 1) z paletą, rysikiem i książkami u stóp (rysunek, malarstwo, literatura); 2) z otwartą księgą w dłoni i zapisem nutowym u stóp (muzyka, poezja). Wzdłuż podstawy od frontu barwne miniatury z pięcioma puttami w pejzażu, z atrybutami sztuk pięknych (rzeźba, rysunek, malarstwo, literatura, architektura?); w polach pod werkiem - z boków - panoplia muzyczno-rolnicze, wokół werku oraz na obudowie z tyłu - kompozycje kwiatowe, na wazonie wieńczącym w rezerwach na turkusowym brzuścu, obwiedzionych złoceniem dwie miniatury:
1) cztery putta w łodzi;
2) kompozycja z panopliami muzycznymi, ptakiem i kwiatami. Dekoracja podstawy uzupełniona marmoryzacją i turkusowym
perełkowaniem. Werk metalowy, z emaliowanym cyferblatem. Brak nakrywki wieńczącej wazon na obudowie werku i obluzowany montaż wazy ze stopką, przetarcia złoceń, ubity koniec wrzeciona w dłoni jednej Parki, odprysk przy krawędzi podstawy, ślady reperacji (m.in. kądziel);
porcelana, farby naszkliwne, złocenia, mosiądz, tarcza emaliowana; mechanizm paryski z systemem bicia godzin i półgodzin; wys. 66 cm, szer. 69 cm, głębokość 21 cm; nie sygnowany.
Francja lub Niemcy, nieustalona manufaktura, poł. XIX w.
Zegar z porcelanową obudową o starannej dekoracji miniatorskiej i rozbudowanym programie ikonograficznym (Parki - Mojry: Kloto i Lachesis, przędące i strzegące nici życia, figurki oraz malarskie przedstawienia puttów z atrybutami sztuk pięknych), dość jednak niejasnym; dobór - zestawienie symboli czasu, życia i sztuk pięknych, odnoszą się do funkcji wyrobu i zostały użyte najwyraźniej na konkretne zlecenie - zamówienie.