Nr katalogowy: 806
Komplet mebli neoempirowych
konstrukcja – topola, mahoń; fornir – mahoń;
kucia – brąz złocony; Polska, Warszawa, ok. 1915
złożony z kanapy, dwóch foteli i trzech krzeseł, o wyściełanych oparciach i siedzeniach, prostych, u góry i od frontu lekko wybrzuszonych, wsparty na czterech nogach, przednich mosiężnych w formie gryfów, stanowiących jednocześnie wsporniki poręczy, tylnych deskowych, szablastych, fornirowanych i dekorowanych złoconymi brązami. Tylne nogi stanowią przedłużenie bocznych ramiaków oparcia. Ramiaki dekorowane palmetami, rozetami.
Materiały: konstrukcja – topola, mahoń; fornir – mahoń; okucia – brąz złocony;
Wymiary: kanapa – 104,1 x 148 x ok. 57 cm; fotele – 99,6 x 69 x ok. 55 cm; krzesła – 96 x 47,5 x 49,3 cm
Na wewnętrznej stronie oskrzynienia jednego z foteli, fabryczna tabliczka metalowa - Krz Trenerowski / Fabryka Mebli / Warszawa;
Na tylnej stronie korpusu gryfa, przedniej lewej nodze kanapy odbita sygnatura
A. Szpecht / Warszawa;
Polska, Warszawa, ok. 1915
Meble wykonane w Fabryce Mebli Kazimierza Trenerowskiego znajdującej się w Warszawie, przy ul. Syreny 5. Działającej w latach 1901 - 1905/06 (wspólnie ze Zdzisławem Szczerbińskim), a następnie w latach 1906-1939 do wybuchu II wojny światowej samodzielnie. Fabryka zajmowała się jak wiele mu podobnych produkcją mebli stylowych i współczesnych na dużą skalę. Wykonywała projekty znanych polskich artystów i współpracowała z nimi, m.in. jako dekoracje wykorzystywała brązy wykonywane przez znanego polskiego brązownika Antoniego Szpechta, współpracownika firmy Braci Łopieńskich w
Warszawie.Meble charakteryzowały się ładnymi eleganckimi wzorami, opartymi na meblach francuskich, niemieckich i austriackich, dobrej jakości materiałami i wykonaniem, dopracowaniem szczegółów. Prezentowany komplet charakteryzuje szykowność stylu i wykonania. Forma i dekoracje, choć reprezentacyjne, nie są pompatyczne, a jedynie dobrze
reprezentują styl. Jednocześnie meble te posiadają cechy właściwe sprzętom nowoczesnym, wykonanym metodami produkcji seryjnej. Meble po pełnej konserwacji stolarskiej i okuć.