Władysław CZACHÓRSKI (1850-1911)
Nr katalogowy: 249
Dama w salonie
olej, płótno, 34,5 x 49 cm;
sygn. p. g.: Czachórski / 1897
olej, płótno, 34,5 x 49 cm;
Na krośnie stempel monachijskiego składu materiałów malarskich.
Oferowany obraz to charakterystyczna dla Czachórskiego scena buduarowa z eklektycznym wnętrzem
i z mistrzowsko oddanym otoczeniem wytwornej damy, gdzie szczególną uwagę zwraca maestria
malowania ramy, mieniącej się złotymi refleksami światła. W doskonały sposób namalowana została
twarz i karnacja kobiety, gdzie artysta poslużył się cienkim pędzelkiem. Walory plastyczne podkreśla
także zastosowana przez niego gra cieni. Natomiast sofa, dywan czy nawet suknia zostały potraktowane
raczej sugestywnie. Jak jednak pisze dr Horst G. Ludwig w ekspertyzie obrazu: „przy tym ukazał on
pełną wirtuozerię połysku jedwabiu, podobnie jak plusz sofy i wzór dywanu. Te elementy
przedstawiono po mistrzowsku i ze znawstwem, na jakie stać było tylko perfekcyjnego artystę
historyzmu”