Nr katalogowy: 816
Szafa manierystyczna
szafa powstała najprawdopodobniej w
Południowych Niemczech ok. poł. XVII w.
o konstrukcji wieńcowej, prostych bokach i froncie, dwuskrzydłowa, zwieńczona prostym, profilowanym wieńcem, wsparta na sześciu nogach, trzech od frontu w kształcie spłaszczonych kul, z tyłu na trzech graniastych. Całość bogato dekorowana intarsją i rzeźbą. Wieniec górny zbudowany z dwóch części płyty górnej oraz profilowanej ramy. Konstrukcja korpusu ramowa z trzema płycinami na bokach i z dwoma na skrzydłach drzwi. Korpus podzielony pilastrami (na frontowych narożach i listwie przytykowej) na dwie osie.
Pilastry zwieńczone kobiecymi postaciami - alegoriami cnót głównych: Wiary, Nadziei i Miłości (od lewej), zakończone u dołu męskimi hermami. Górne płyciny skrzydeł drzwi z architektonicznymi ramami, w których rzeźbione i polichromowane herby rycerskie (tarcze herbowe zwieńczone piórami z hełmami po środku); dolne ujęte profilowanymi listwami, wypełnione intarsją. Tarcze herbowe z baranem po lewej i trzema pochylonymi kotwami po prawej, w klejnocie po lewej baran, a po prawej ręka trzymająca miecz. Na frontowej
ściance wieńca górnego, na pilastrach oraz w polach skrzydeł drzwi intarsje w układzie negatywowym i pozytywowym (contre partie i premičre partie) z wici, winnych gron, stylizowanych zwierząt i postaci (półpostacie kobiece i całopostaciowe męskie). Na bocznych ściankach wieńca górnego naklejone dekoracje z wyciętej w obłogu stylizowanej wici. Okucia stalowe, cynowane, kute. Szyldy
zamków z blachy fantazyjnie wycięte, ażurowe. Zawiasy pasowe, ażurowe, grawerowane. Zamek jednoryglowy z repusowaną puszką zakrywającą sprężynę. konstrukcja - dębina, brzoza; intarsje - dębina, bukszpan, jawor; wymiary - 246 x 223 x 78 cm
Szafa powstała najprawdopodobniej w Południowych Niemczech ok. Pol. XVII w. Na co wskazuje zarówno właściwa dla tego regionu (południowo-wschodnie Niemcy i Austria) wczesna forma szaf wieńcowych (wywodząca się z szaf dwukorpusowych armoire ŕ deux corps.), jak i typowa dla okresu dekoracja z intarsjowane wici, z wplecionymi weń postaciami.