Zespół serwisowy (na 12 osób),
z dekoracją kwiatową i herbem.
Berlin, Królewska Manufaktura Porcelany (KPM),
lata 1849-1870;
Składa się z 12 talerzy głębokich, 22 talerzy płytkich, 12 talerzy do przystawek większych i 12 talerzyków mniejszych, 6 półmisków owalnych w trzech wielkościach, miski - wazki owalnej z pokrywą, miski - wazki 4-kątnej z pokrywą, salaterki 8-kątnej, sosjerki
z talerzową podstawą i paterki na szpulowej stopce. Razem 69 sztuk.
Brzegi i kołnierze naczyń zdobione 6-dzielnym złoconym motywem obwódki z podwójnympędem liściastym, barwnymi kwiatami polnymi w bukiecikach lub większej kompozycji (lustra talerzy) oraz barwnym herbem ujętym w złote labry, z klejnotem; na tarczy
herbowej: leżąca pod krzewem sarna. Miska czworokątna z pokrywą , sosjerka i talerze głębokie - bez herbów. Na części naczyń (bez sygnatur) przetarte złocenia, malatura i szkliwo, 2 talerze płytkie pęknięte, 2 talerze deserowe z niewielkimi szczerbami, jeden -
z reperowanym kołnierzem. Porcelana, farby naszkliwne, złocenia błyszczące i matowe -grawerowane (herb). Wymiary: talerze głębokie: wys. 4,6 cm, średn. 24,6 cm; talerze płytkie: wys. 3,5 cm, średn. 25 cm; talerze do przystawek większe: wys. 2,5 cm, średn. 22,3-22,5 cm; talerze do przystawek mniejsze: wys. 2,4 cm, średn. 17,5 cm; półmiski owalne: wys. 4,7-5,2 cm, 39,5 x 26,6 cm (3 szt.); wys. 4,4 cm, 33,8 x 23,4 cm (2 szt.); wys.6cm, 50 x 34,5cm (1 szt.); wazka owalna: wys.18 cm, 29,2 x 25,5cm; wazka czworokątna: wys. 14,5 cm, 24,7 x 24,7 cm; salaterka: wys. 9,5 cm, szer. 27 cm; sosjerka: wys. 17,5 cm, dł. 22,5 cm, szer. 12 cm; paterka: wys. 9,2 cm, średn. 22,5 cm. Sygnatury: talerze głębokie: kob. podszkl.: w podwójnym kręgu - orzeł z insygniami królewskimi i napis wokół: KŚNIGL.PORZELLAN MANUFACTUR, wyżej berło; wazka czworokątna i sosjerka: kob. podszkl. orzeł i litery SPM poniżej; talerze do przystawek większe: znaki ryte w masie i druk czarny naszkl.: półkoliście: LOUIS ANDRÉ & CIE, w środku: PARIS; pozostałe naczynia bez sygnatur, z rytymi w masie znakami. Francja, Paryż(?) , poł. XIX w.,
Berlin, Królewska Manufaktura Porcelany (KPM), lata 1849-1870;
Berlin-Moabit, Friedrich Adolf Schumann, ok. 1851- 1869
Duży, efektowny serwis herbowy, realizowany w pierwszej połowie XIX w. we Francji (z dekoracją i herbem wykonanymi w Paryżu (drukowany znak określa prawdopodobnie malarnię?), uzupełniany przez właścicieli, już bez herbów (prawdopodobnie jako uzupełnienie wytłuczonych części zastawy) w manufakturze królewskiej w Berlinie i znanej małej wytwórni w Moabicie
(dzisiaj dzielnicy Berlina) należącej do Schumanna. Interesujące świadectwo funkcjonowania zastawy herbowej i troski o ogólną postać całego zespołu.