Nr katalogowy: 713
Szabla austriacka lekkiej jazdy
Austria, koniec XVIII / pocz. XIX w.
Szable tego wzoru stanowiły zapewne również uzbrojenie werbowanego w 1784 roku z Polaków ochotniczego korpusu ułanów galicyjskich, z którego utworzono
następnie 1 i 2 regiment ułanów.
Głownia od szabli austriackiej wz. 1768, stalowa dług. 845 mm, szer. przy nasadzie 40 mm, z wygięciem 57 mm, z masywnym grzbietem grubości przy nasadzie 8 mm, zakończona obosiecznym piórem szer. 35 mm z decentrycznym sztychem. Na grzbiecie przy nasadzie ryty napis „Pottenstein”. Powierzchna obu płazów wklęsło szlifowana w szerokie zbrocze, ozdobiona na zastawie rytą podobizną austriackiego dwugłowego Orła pod koroną. Oprawa rękojeści stalowa,
zamknięta, stanowiąca połaczenie cech opraw szabel lekkiej jazdy austriackiej wzorów 1768 i 1803. Jelec krzyżowo kabłąkowy, bez wąsów, z tylnym ramieniem zakończonym płaska, półokragła łezka skierowaną ku dołowi jak przy oprawach wz. 1803. Kabłąk płaski, załamany pod kątem prostym i dochodzący łukiem do kapturka głowicy z którą połączony jest prostym zaczepem. W górnej, rozszerzonej części kabłąka umocowana jest ruchoma antabka do przeplecenia temblaka.
Kapturek głowicy owalny, z płaskim dnem, skorodowanym i reperowanym, w którym zanitowano trzpień głowni. Kapturek zakończony długim warkoczem z półokrągłymi skrzydełkami w części środkowej, przez które przechodzi poziomy nit dodatkowo mocujący trzon rękojeści, tak jak w oprawie wz. 1768. Trzon rękojeści drewniany, nacinany w wąskie karby, pokryty skórą i opleciony skręconymi drucikami mosiężnymi ze śladami srebrzenia. Pochwa z blachy stalowej lutowanej miedzią, ciężka, masywna, z dwiema wrzecionowymi ryfkami wystającymi od strony grzbietu poza pochwę, z osadzonymi w otworkach kółkami nośnymi.
Dolna ryfka uzupełniona. Powierzchnia pochwy silnie skorodowana, od górnej ryfki do otworu szyjki pokryta dodatkową warstwą blachy. Dolny koniec zniszczony, z dużymi ubytkami i śladami reperacji.
Stal, mosiądz, drewno, skóra; długość całk. w pochwie - 1040 mm, bez pochwy - 985 mm, waga: w pochwie - 2113 g; bez pochwy - 974 g.