Nr katalogowy: 730
Kobierzec perski typu Heriz
osnowa i wątek: bawełna, runo: wełna,
49 cm x 243 cm; k. XIXw.
Kompozycja pola środkowego typowa dla kobierców perskich typu Heriz z centralnym medalionem wpisanym w kwadrat i palmetami na osi, stanowiącymi przedłużenie centralnej części w osi pionowej. Tło wypełnione ornamentem roślinnym. Kompozycja
narożników pola środkowego z elementami hakownic w stylu chińskim. Bordiura heratu, palmetowa w odmianie żołwiowej, trójdzielna. Kolorystyka: jasna czerwień, niebieski, granatowy, beż.
Osnowa: bawełna, 5/6 osnów/cmb. Wątek: bawełna; Runo: wełna, węzły tureckie symetryczne, 630 węzłow/dm2 . Wymiary 349 cm x 243cm; k. XIXw.
Stan zachowania: kobierzec zachowany bardzo dobrze, po konserwacji.