kość słoniowa, drewno, tkanina; wys. 74,8 cm; podstawa 17,6 x 16 cm. Hiszpania, XVII / XVIII w. Postać św. Jakuba Większego - apostoła, starszego brata Jana Ewangelisty. Wg tradycji - po zesłaniu Ducha Świętego - udał się on do Hiszpanii i Portugalii, by głosić Dobrą Nowinę; takie były początki słynnego miejsca pielgrzymek Santiago de Compostela. Rzeźba wykonana z ciosu - kła słonia, o czym świadczy kształt figury - smukłej, lekko przechylonej, przedstawiającej stojącą postać świętego w długiej, pofałdowanej szacie, z płaszczem drapowanym na plecach, stojącego z kosturem pielgrzyma, wielką muszlą przyciśniętą do piersi i przytroczonym u pasa bukłakiem. Drewniany cokół figury - z rzeźbionymi elementami architektury w formie potrójnego ostrołuku - wydaje się potwierdzać datujące cechy stylistyczno-formalne. Najważniejsze są jednak wyniki badania na obecność C14, wykonane pod kierunkiem prof. Marka Krąpca. W załączeniu xero wyniku badania laboratoryjnego na obecność C14 oraz xero certyfikatu z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.