Komoda w stylu klasycystycznym
konstrukcja - sosna, fornir - palisander, brzoza karelska, intarsje, inkrustacje;
Matwiej Jakowlewicz Weretennikow, Petersburg, 4 ćw. XVIII w.
estymacja: 150 000 - 180 000 zł
Zobacz pełne informacje
konstrukcja - sosna, fornir - palisander, brzoza karelska, intarsje - jawor, brzoza, orzech, czarny dąb, inkrustacje - masa perłowa;
87 x 127,4 x 59,4 cm; Matwiej Jakowlewicz Weretennikow, Petersburg, 4 ćw. XVIII w.
Po konserwacji i naprawach, w czasie których wymieniono uszkodzone elementy konstrukcji (ramy wewnątrz na bokach, środkową laubodnię, plecy, obrzeże blatu, nogi).
Masywna, o prostych bokach i froncie, trzy szufladowa, ozdobiona intarsjowanym wedutami oraz intarsjowanym i inkrustowanymi wiciami kwiatowymi, wsparta czterech graniastych, zbieżnych nóżkach.
Powierzchnie blatu, boków i frontu ujęte jasną bordiurą, wypełnione ciemnym fornirem, w którym pola prostokątne otoczone wstęgami, czarnymi i plecionymi z białym; w polach weduty miasta z licznymi wieżami cerkwi, budynkami publicznymi posadowionymi nad rzeką. Weduty na froncie i bokach, umieszczone w dolnej partii, na dwóch dolnych licach szuflad i w tym samym miejscu boków. U góry na licu szuflady pod blatem oraz w tym miejscu na bokach dekoracja kwiatowa na wici i w formie gałązek kwiatowych.
Komoda w stylu mebli Matwieja Jakowlewicza Weretennikowa (Matvey Yakovlevich Veretennikov), ebenisty z Petersburga, działającego w latach około 1775-1825, poddanego księcia Nikołaja Iwanowicza Sałtykowava (Nikolay Ivanovich Saltykov 1736-1816), wykonującego meble także na zlecenie cara Pawła I Romanowa, m.in. do pałacu w Pawłowsku pod Petersburgiem.
Weretennikow wykonywał meble w stylu klasycystycznym (klasycyzm, empire, biederemeier), powierzchnie często intarsjował i inkrustował w sposób analogiczny do prezentowanej komody (pola wypełnione werdiurami ujęte pasami ozdobionymi wiciami kwiatowymi). Meble dekorował widokami miast nad rzeką, można w nich rozpoznać Petersburg nad Newą z kopułą Soboru Zmartwychwstania Pańskiego, portykiem zamku Mikołajewskiego, Placem Pałacowym i wysokimi oknami Ermitażu, bramą Twierdzy Pietropawłowskiej, charakterystyczną iglicą na wieży soboru św. Piotra i Pawła.