model J.J. Kaendlera (1706-1775) i J. F. Eberleina (1695-1749), z 1743 roku
(dla Augusta III ), powtórzenia XIX-wieczne z 2 poł. XIX w. - XIX/XX w.
estymacja: 60 000 - 70 000 zł
porcelana, farby naszkliwne, złocenia;
drobne ubytki dekoracji plastycznej (m.in. dwa palce dłoni wojownika, kwiaty, płatki, listki, brak pióra w dłoni Famy, buławy wojownika i części miecza - rekonstrukcja); mechanizm: metal (mosiądz?),
emalia; w załączeniu kluczyk i wahadło; wys. 63 cm; szer. ok. 32 cm;
sygn. kobaltem podszkl. skrzyżowane miecze z przeszlifowaną poniżej poziomą kreską, ryte duże: No: 452. (nr modelu), wycisk: L, naszkl. czernią: 22;
sygn. na werku grawerowana: półkoliście: LENZKIRCH, niżej gałązka iglasta z szyszką i litery A.G. U.
Porcelana: Miśnia, model J.J. Kaendlera (1706-1775) i J. F. Eberleina (1695-1749), z 1743 roku (dla Augusta III ), powtórzenia XIX-wieczne z 2 poł. XIX w. - XIX/XX w.
Werk: Lenzkirch (Badenia), Aktiengesellschaft für Uhrenfabrikation - po 1875 - XIX/XX w.
Zegar konsolowy przyścienny, na 4-wolutowych nóżkach, z kolistym otworem na werk obwiedzionym plastycznymi kwiatami i malowanym herbem Rzeczypospolitej Obojga Narodów poniżej; obudowa zwieńczona ażurową kopułą z figurą siedzącej Famy dmącej w trąbkę, z piórem w dłoni (brak) i otwartą księgą na kolanach; na występie nad werkiem orzeł polski w koronie, z rozpostartymi skrzydłami. Wokół mechanizmu 4 figury alegoryczne: putto z jabłkiem królewskim, muza z wiankiem w uniesionej dłoni, muza z palmą pokoju i żołnierz rzymski w półpancerzu, hełmie, tunice i sandałach, z mieczem u boku i buławą (ubita) w dłoni.
Mechanizm sprawny, z cyferblatem z emaliowymi płytkami z rzymskimi cyframi godzin. Z dwoma otworami na kluczyki do nakręcania.