Nr katalogowy: 711
Jatagan turecki
Półwysep Bałkański, Bośnia, Hercegowina.
III ćw. XIX w.
Głownia stalowa dług. 580 mm, szer. przy nasadzie 35 mm, esowato wygięta, płasko szlifowana z dwiema brudeczkami wzdłuż grzbietu. Na prawym płazie głowni inkrustowana srebrem tzw. pieczęć Salomona, na lewym w orientalnych kartuszach imitacje napisów wschodnich. Oprawa rękojeści w typie jataganowym. Trzon rękojeści wykonany z dwóch okładzin z białej kości, mocowanych do trzpienia głowni czterema nitami (brak główek), zakończonych charakterystycznymi, wystającymi na boki skrzydełkami, tworzącymi szeroką masywną głowicę. Miejsce złączenia obu okładzin i trzpienia głowni przykryte
miedzianą, złocona listewką, zdobioną filigranem i kameryzowana kanelowanymi koralami w gniazdowej oprawie. W dole trzon rękojeści ujęty jest w pierścień z dwiema nakładkami z blachy miedzianej złoconej i zdobionej filigranem, zachodzącymi na nasadę głowni. Brak pochwy.
Stal, miedź złocona, kość morsa, koral. Długość b. pochwy - 725 mm.
Waga - 803 g. Półwysep Bałkański, Bośnia, Hercegowina. III ćw. XIX w.