Manufaktura Majoliki Michała Piotra Radziwiłła w Nieborowie
Nr katalogowy: 611
Waza dekoracyjna z Zeusem i Chronosem na rydwanach
majolika, szkliwo cynowe, farby wysokich temperatur; wys. 46 cm;
Polska, lata ok. 1880-1890.
estymacja: 9 000 - 11 000 zł
Zobacz pełne informacje
majolika, szkliwo cynowe, farby wysokich temperatur; rekonstruowane ucha; wys. 46 cm, średn. stopy ok. 18 cm; sygn. manganem przy wewnętrznej krawędzi szyjki: monogram MPR pod 2-dzielną koroną książęcą, obok monogram (malarza?) MP(?).
Polska, Nieborów Manufaktura Majoliki Michała Piotra Radziwiłła, lata ok. 1880-1890.
Waza o kulistym, lekko spłaszczonym brzuścu z krótką szyjką o szerokiej, profilowanej krawędzi z ornamentem liściastym, z wężowymi, wysokimi uchami (rekonstrukcja), na masywnej kolistej stopie z krótkim trzonem. Wokół brzuśca dekoracja malarska na tle obłoków: Chronos z kosą powożący rydwanem zaprzężonym w dwugłowego, uskrzydlonego smoka- węża oraz Zeus z piorunem(?) w dłoni, w rydwanie zaprzężonym w dwa orły. Wokół stopy ornament z dwiema maskami kobiecymi na przemian z wolutami.
Stylistyka malatury i tematyka mitologiczna, a także identyczna forma wskazują na parę - wazę ze scenami mitologicznymi w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach (publikowana). Sygnaturę malarza, podobną do kieleckiej, można łączyć z księciem Michałem Piotrem Radziwiłłem, właścicielem manufaktury.
Cena sprzedaży
12 000 zł