Komplet mebli bambusowych
konstrukcja sosna, bambus, okucia blacha
mosiężna, maty plecionka z trawy (wtórne);
Polska, k. XIX w.
złożony z kanapy, pięciu foteli kątowych, biureczka, stolika pomocniczego i etażerki, o ażurowych elementach szkieletu wykonanych z prętów bambusowych, zatężonych miedzy sobą licznymi łaczynami, połączonych nitami, zakończonych mosiężnymi skuwkami. Kanapa z wysokim oparciem o trzech pionowych akcentach, złożonych z par prętów,
wyściełana na prostokątnym siedzeniu. Foteliki o niewysokich równych oparciach-bokach, o wyściełanych kwadratowych siedzeniach, wsparte na czterech nóżkach. Biureczko prostokątne z szufladą pod blatem i dwoma półeczkami nad blatem, wspartymi na ażurowej ściance. Stolik z prostokątnym blatem, zaokrąglonym na narożach, wsparty na czterech, wygiętych na końcu prętach, z dwoma składanymi półeczkami na krótszych bokach. Etażerka z trzema blatami, wsparta na czterech nóżkach, również wygiętych u dołu. Blaty biureczka, stolika i etażerki wyklejone mata wypleciona z trawy (współczesne).
Na spodzie szufladki biurka fragmentarycznie zachowana nalepka papierowa: PRAC…/WYR…/…NIE.
Konstrukcja sosna, bambus, okucia blacha mosiężna, maty plecionka z trawy (wtórne); kanapa - 95,3 x 112 x 55,5 cm; foteliki - 76 x 47,6 x 48 cm; biureczko - 118 x 91,5 x 66 cm; stolik pomocniczy - 75,8 x 89,4 x 35,5 cm; etażerka - 105 x 65,5 x 33,5 cm
Polska, k. XIX w.
Prawdopodobnie meble wykonane w Pracowni Wyrobów Bambusowych w Będzinie. Meble posiadają typowe dla produkcji polskiej ostatniej ćwierci XIX wieku formy i dekoracje. Na terenie całej Polski istniało wówczas wiele firm trudniących się wyrobem, sprzedażą i sprowadzeniem mebli bambusowych. Moda na meble bambusowe zapoczątkowana została ok. 1870 roku i trwała do początku XX w. Oferowany komplet składa się z wielu elementów, zachowany w dobrym stanie, po konserwacji, w czasie której wymieniono pokrycia siedzeń i blatów.
Literatura porównawcza:
A. Feliks, Popołudnie w ogrodzie. Zabytkowe meble plenerowe z historycznych zbiorów zamku w Łańcucie, Katalog wystawy w Muzeum Sopotu, lipiec - październik 2005, Pelplin 2006; A. Feliks, St. Mieleszkiewicz, Bambusowy song - Historia mebli bambusowych ze szczególnym uwzględnieniem fabryk polskich, [w:] „Art & Business. Kolekcjoner”, 5/2003, s. 5-7.