Nr katalogowy: 413
Madonna z Dzieciątkiem
drewno lipowe, pierwotnie polichromowane;
Niemcy Północne?, Prusy, Gdańsk?, 2. poł. XVII w.
drewno lipowe, pierwotnie polichromowane; wys. 87 cm;
„Rzeźba [...] przedstawia stojącą w kontrapoście postać Madonny z siedzącym Dzieciątkiem trzymanym na prawej
ręce. [...] W wyciągniętej lewej ręce Maria trzymała pierwotnie berło. Dzieciątko przedstawione jako
nagie, ze skrzyżowanymi nóżkami, o krótkich, nieznacznie kręconych, prawą rączkę (ułamana w partii przedramienia)
wznosi w geście błogosławieństwa, lewą trzyma na kuli świata pierwotnie zakończonej krzyżem (obecnie
ułamanym). Głęboki otwór na głowie Madonny może świadczyć o wtórnym mocowaniu na niej korony [...]. Figura jest drążona od tyłu, nie była zatem wolnostojąca, co może świadczyć o jej związku z ołtarzem, bądź niszą. Figura, niewątpliwie dojrzała
barokowa, pochodzi z 2. połowy XVII w. i wykazuje cechy formalne łączące ją z barokową rzeźbą niderlandzką.
W kształtowaniu formy widać wpływ takich czołowych rzeźbiarzy flamandzkich jak Artus Quellinus st. (1609-
1668) czy Lucas Faydherbe (1617-1697) [...]. Klasa rzeźby, jej stosunkowo dobry stan zachowania i rzadkość
występowania na polskim rynku antykwarycznym niewątpliwie stanowią o wysokiej ocenie dzieła.” (cytaty z ekspertyzy dr Jakuba Sito).