Stanisław GLIWA (1910-1986)
Nr katalogowy: 111
1 maj, 1948
drzeworyt, papier; 22,5 x 13 cm;
sygn. i dat. p. d. (ołówkiem): St. Gliwa /Londyn 1948.
Zobacz pełne informacje
drzeworyt, papier; 22,5 x 13 cm;
sygn. i dat. p. d. (ołówkiem): St. Gliwa /Londyn 1948.
Artysta - grafik, drukarz i wydawca z Londynu, kontynuator najlepszych tradycji drukarstwa
polskiego na obczyźnie. Był przedstawicielem coraz rzadziej pojawiających się twórców książek, tworzących jednoosobowe warsztaty grafiki i drukarstwa, skupiających w swym ręku wszystkie procesy związane z produkcją książki. Prezentował międzynarodowy ruch zwany w Anglii private presses. Działalność wydawnicza tego polskiego artysty i drukarza znad Tamizy wzbudzała powszechny podziw. Szczególnym wyrazem uznania angielskich drukarzy było przyjęcie go w 1963 roku do ekskluzywnej grupy pod nazwą „The London Chappel of Private Press Printers". Prezentował swój dorobek drukarski na kilkunastu wystawach w Londynie, w RFN i w Polsce.
Wyjątkowym wyróżnieniem było zaproszenie Stanisława Gliwy, jako jedynego cudzoziemca, do udziału w wystawie zorganizowanej w 1976 roku w ramach jubileuszu pięćsetlecia drukarstwa angielskiego.
W 1968 roku Stanisław Gliwa został laureatem szwajcarskiej Fundacji im. Anny Godlewskiej, a w 1970 Fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego w Stanach Zjednoczonych. W 1985 roku prezydent RP na obczyźnie Edward Raczyński uhonorował Stanisława Gliwę Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta.