Stanisław GLIWA (1910-1986)
Nr katalogowy: 112
Osimo, 1944
linoryt, papier; 22 x 19 cm;
sygn. na klocku: monogram SG;
Zobacz pełne informacje
linoryt, papier; 22 x 19 cm;
sygn. na klocku: monogram SG;
sygn. ołówkiem pod klockiem p. d.: StGliwa;
l. d.: tytuł.
Osimo - miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Marche, w prowincji Ankona.
Stanisława Gliwa, artysta grafik, drukarz i wydawca z Londynu, kontynuator najlepszych tradycji drukarstwa polskiego na obczyźnie. Należał do typografików tworzących jednoosobowe warsztaty grafiki i drukarstwa ,skupiających w swym ręku wszystkie procesy związane z produkcją książki. Prezentował międzynarodowy ruch zwany w Anglii private presses.
Studiował m.in. grafikę w Krakowie u prof. Henryka Uziembły i dodatkowo rysunek u Stanisława Szukalskiego.Studia ukończył w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych w Poznaniu, gdzie mistrzem jego był prof. Karol Mondral, grafik i portrecista. W okresie pobytu w Krakowie Stanisław Gliwa pozostawał pod wpływem sztuki i poglądów Stanisława Szukalskiego, artysty, rzeźbiarza i pedagoga o kontrowersyjnym widzeniu współczesnej sztuki i metod nauczania. Pod mianem Kurhanin ze Słociny, Stanisław Gliwa brał udział w kilku wystawach prac członków „Szczepu Rogate Serce", założonego w 1930 r. przez Stanisława Szukalskiego. Projektował też typografię pisma „Krak", organu teoretycznego szukalczyków.
Brał udział w kampanii wrześniowej. 19 września 1939 r. dostał się do niewoli sowieckiej. W 1941 r. wstąpił do armii gen. Andersa. Przydzielony do kompanii saperów w 6. Dywizji Pancernej przeszedł z nią szlak II. Korpusu, poprzez Bliski Wschód do Włoch. W Rzymie, zaangażowany w prace Referatu Kultury i Prasy, z ramienia II Korpusu opracowuje graficznie m.in. "Bitwę o Monte Cassino" Melchiora Wańkowicza.