Sekretera w stylu biedermeier
wykonana w Europie Środkowo-Wschodniej,
najprawdopodobniej w wileńskim ośrodku stolarskim
ok. 1830 roku
dwuczęściowa, z dwoma szafkami w węższej nastawie, z odkładaną klapą i trzema szufladami w podstawie,
o wzorzystym fornirze, wsparta na czterech graniastych nóżkach. Nastawa i podstawa zwieńczone schodkowo,
z tympanonami od frontu. Nastawa o prostych bokach i froncie z zaokrąglonymi narożami, trzyosiowa,
z zamykanymi jednoskrzydłowo szafkami na bokach i wnęką ujętą pośrodku toczonymi kolumnami.
Analogicznie flankowana podstawa. Wnęka trójboczna, jednoprzestrzenna, wykładana taflami lustrzanymi, u dołu
intarsjowana w romboidalne pola. Podstawa prostopadłościenna, z szerokim cokołem. Klapa ramowa
z pseudopłyciną, od wewnętrznej strony z obramieniem i jasnym prostokątnym polem obwiedzionym bordiurą.
Przedostatnia szuflada z owalną wnęką, dolna z falistym frontem. Wnętrze za klapą z czterema szufladkami
i dwoma szafkami ujmującymi umieszczoną centralnie wysuwaną wnękę. Wnęka w formie wycinka koła, od
frontu półkolista, schodkowa u dołu, wsparta na dwóch kolumnach, nad którymi znajduje się arkada, dwie tylne
ścianki połączone pod kątem 90 stopni. Ścianki wyłożone taflami lustrzanymi, podłoga intarsjowanymi rozetami.
Zamki stalowe, wpuszczane, jednoryglowe. Szyldy zamków romboidalne, intarsjowane. Plecy deskowe,
fazowane na obrzeżach, wpuszczane we wręg.
Sekretera wykonana w Europie Środkowo-Wschodniej, najprawdopodobniej w wileńskim ośrodku stolarskim ok.
1830 roku. Na czas i miejsce wykonania wskazuje prosty i typowy dla biedermeier kształt sekretery z szafkową
nastawą, odkładaną klapą i szufladami w podstawie, ozdobiony jedynie jasnym, wzorzystym fornirem
czeczotowym. Wykorzystane do budowy materiały potwierdzają również rodzime wykonanie mebla, gdzie
konstrukcję wykonywano z sosny, a forniry z brzozy czy orzecha. Ciekawie rozwiązano obie dekoracyjne wnęki,
zarówno zewnętrzną w nastawie, jak i wewnętrzną za klapą. Starając się zwiększyć efekt estetyczny i refleksy
świetlne, wyklejono je taflami szklanymi, a dna intarsjowano w formie wielobarwnych rombów i rozet.
Wartość mebla podwyższa oryginalny, niezmieniony konserwacjami stan zachowania.
Sekretera w stylu biedermeier, konstrukcja - sosna; fornir - czeczota brzozowa, brzoza falista; żyłka i intarsje -
brzoza, dębina, okucia - stal, 194 x 117,5 x 55 cm