Nr katalogowy: 409
Aniołek
drewno lipowe polichromowane i złocone,
wys. 38 cm. Śląsk (?), Polska (?), ok. 1730-60
Rokokowa w charakterze, wysokiej klasy rzeźba aniołka odzianego w dekoracyjną, silnie gniecioną, rozwianą u lewego
boku złoconą tkaninę z rączkami rozrzuconymi w bok
w geście modlitewnego zachwytu i niewielkimi skrzydełkami na plecach, pierwotnie umieszczona była zapewne w
zwieńczeniu dość niewielkiego (bocznego ?) ołtarza. Rzeźba operuje wyraźnymi korekturami optycznymi, mając
przesadnie wydłużone nogi i dość krótki korpus i ewidentnie przeznaczona była do oglądania w pewnym skrócie od
dołu. Uwagę zwraca dobrze opracowana anatomia o naturalnym modelunku pulchnego ciała i ogólny wdzięk, a także
bardzo dobrze zachowana, niedawno konserwowana, wysokiej klasy pierwotna polichromia: wydobyta laserunkami
karnacja i złocenia. Pewne cechy stylowe, jak wyjątkowo pulchny choć zarazem wdzięczny modelunek ciałka,
zwłaszcza nóżek i rączek, budowa głowy o jakby gruszkowym kształcie, typ fizjonomiczny o drobnym nosku i ustach
oraz migdałowym kroju oczu, czy w końcu kapryśnie ufryzowane włosy o kilku silnie modelowanych puklach mogą
wskazywać na oddziaływanie wpływów rzeźby praskiej pierwszej tercji XVIII w. Ich krąg oddziaływania był dość szeroki;
w naszym przypadku może chodzić zarówno o bliższy Czechom Śląsk (wówczas rzeźbę należałoby datować ok.
1730-50), jak i bezpośrednio o Rzeczpospolitą (wtedy datowanie należałoby przesunąć na ok. 1745-60).