Fabryka Lamp Naftowych i Palników EHRICH & GRAETZ
Nr katalogowy: 832
Lampa naftowa z puttami
porcelana, mosiądz, szkło; wys. 60 cm;
Niemcy, Berlin, 2 poł XIX w.
estymacja: 3 200 - 4 200 zł
porcelana, mosiądz, szkło; wys. 60 cm, średnica podstawy 23,5 cm, średnica klosza 17 cm.
Niemcy, Berlin, 2 poł XIX w.
Korpus lampy porcelanowy, w typie wyrobów z wytwórni w Turyngii (Plaue, Sitzendorf): stopa kolista, obwiedziona meandrowym szlaczkiem; trzon w formie owoidalnej wazy podtrzymywanej przez trzy pełnoplastyczne putta, otulające spód wazy różową draperią i skórą lamparcią. Powierzchnia wazy biała, dekorowana bukiecikami i rzutami barwnych kwiatków, malowanych naszkliwnie. Wokół stopy lampy mosiężna oprawa, z motywem małżowin, muszli i gałązek tataraku, z pałkami. Na pokrętle knota - para gryfów i wiązane litery: „EG”. Na opasce wokół palnika: „20’’’ MATADOR BRENNER”. Na szklanym kominku malowany z szablonu napis: „Prima Krystal / skrzydlaty smok / FABRIKS MARKS / MATADOR 20’’’.Klosz owoidalny, z bezbarwnego szkła prasowanego, matowany, otrawiany, zdobny sześcioma rezerwami w formie lekko skręconych pukli otoczonych małżowiną; wewnątrz motywy roślinne, ptaki, mandolina, kosz z fruktami, wstęgi.