Tadeusz BRZOZOWSKI (1918-1987)
Nr katalogowy: 412
Chmurny dzień, 1940
olej, tektura; 25 x 29,5 cm;
sygn. i dat. p. d.: T.Brzozowski / 1940;
estymacja: 23 000 - 26 000 zł
Zobacz pełne informacje
olej, tektura; 25 x 29,5 cm;
sygn. i dat. p. d.: T.Brzozowski / 1940;
na odwrocie napis: "Chmurny dzień" (ołówkiem).
Tadeusz Brzozowski był jedną z bardziej charakterystycznych postaci krakowskiego środowiska artystycznego. Niemalże tak rozpoznawalną jak Tadeusz Kantor. Studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Edukację artystyczną przerwała II wojna światowa, podczas okupacji uczęszczał do Kunstgewerbeschule. Ostatecznie dyplom krakowskiej uczelni uzyskał w 1946 roku. Od 1954 roku mieszkał w Zakopanem.
Dwa oferowane dzieła pochodzą z 1940 roku i znacznie odbiegają od dojrzałej twórczości Tadeusza Brzozowskiego, który w późniejszym okresie, używając abstrakcyjnej formy, tworzył swobodne często niefiguratywne kompozycje opatrzone humorystycznym czasem groteskowym tytułem jak na przykład prezentowana kompozycja, wykonana tuszem "Illustrissimo Magistro". Od początku lat 70. XX wieku artysta podkreśla materię i intensywną, niekiedy noszącą cechy dramatyzmu, kolorystykę dzieła. W tym czasie kompozycje Tadeusza Brzozowskiego nabierają również charakteru eschatologicznego.
Dwa, niewielkich rozmiarów obrazy, o tematyce pejzażowej powstały w 1940 roku, zapewne podczas studiów w Kunstgewerbeschule. Oleje mogą stanowić klasyczne studia krajobrazu. Zostały zatytułowane "Potok" i "Chmurny dzień" co nasuwa skojarzenia z dziełami Jana Stanisławskiego czy pracami kolorystów krakowskich takich jak Jan Cybis, Zygmunt Waliszewski czy Hanna Rudzka-Cybisowa. Wczesne prace Tadeusza Brzozowskiego stanowią niezwykłą rzadkość na rynku aukcyjnym.
Cena oferowana
20 000 zł