Nr katalogowy: 826
Sekretera w stylu barokowym
konstrukcja - sosna, mahoń wewnętrzne szufladki;
fornir - orzech; intarsje - śliwka, czeczota brzozowa;
Polska, 3 ćw. XVIII wieku.
trzyczęściowa, o prostych bokach, ściętych frontowych narożach (nastawa i część sekreterowa), prostym froncie
nastawy z dziesięcioma szufladkami wokół centralnie umieszczonej szafki o wybrzuszonym skrzydle drzwi,
z skośnie ułożoną, odkładaną klapą, ujęta na bokach niewielkimi szufladkami i trój-szufladową, falistą komodową
podstawą. Nastawa u góry pośrodku wypiętrzona, ujęta na bokach falistymi narożnikami. Komoda wsparta od frontu
na toczonych, spłaszczonych kulach, z tyłu na graniakach. Całość fornirowana, intarsjowana .Powierzchnie ujęte
obramieniem, z geometrycznymi polami, wypełnionymi wzorzystą okleina. Na klapie i skrzydle drzwi pola o falistym
zarysie ujęte wstęgą. Wnętrza szuflad i szafki wyklejone tapetą (wtórnie). Wnętrze za klapą wyklejone zielonym filcem, we
wnęce cztery szufladki, po parze na bokach. We wnętrzu szafki u góry zawieszone trzy szufladki, których lica
ozdobiono intarsją w formie szachownicy.
Materiały: konstrukcja - sosna, mahoń wewnętrzne szufladki; fornir -
orzech; intarsje - śliwka, czeczota brzozowa; 178,5 x 131 x 66,5 cm. Polska, 3 ćw. XVIII wieku.
Mebel o typowej barokowej formie i kształtach . Forma sekretery w tym typie wykształcona w epoce baroku, rozpowszechniona
i modna w rokoku oraz klasycyzmie. Przysadzista forma sekretery sugeruje, że został a wykonana w warsztacie
prowincjonalnym, naśladującym wiodące ośrodki stolarskie. Mebel posiada uspokojoną dekorację, co może wskazywać,
że został wykonany właśnie w 2 połowa XVIII w. Obiekt muzealny, zabytkowy, w bardzo dobrym stanie zachowania
(wiele fragmentów odspojonych zachowanych). Nie konserwowany. Co znacznie podwyższa jego wartość.