Dariusz MILCZAREK (ur. 1985)
Nr katalogowy: 35
Wnętrze I, 2016
tempera żółtkowa, płótno; 90 x 90 cm;
sygn., dat. i opisana na odwrocie: D. MILCZAREK / WNĘTRZE / 2016,
estymacja: 4 500 - 5 500 zł
Zobacz pełne informacje
tempera żółtkowa, płótno; 90 x 90 cm;
sygn., dat. i opisana na odwrocie: D. MILCZAREK / WNĘTRZE / 2016,
na krośnie malarskim: D. MILCZAREK 2016 r. (czarnym flamastrem).
Urodził się w 1985 roku w Radomiu. W latach 2005 - 2011 studiował na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Otrzymał dyplom z wyróżnieniem pod kierunkiem prof. Adama Wsiołkowskiego.
Obecnie jest studentem trzeciego roku Środowiskowych Studiów Doktoranckich w krakowskiej ASP w pracowni prof. Adama Wsioł - kowskiego.
Został uhonorowany licznymi nagrodami i wyróżnieniami jak stypendium Janiny Kraupe-Świderskiej w 2009 roku, główną nagrodą w konkursie na plakat do sztuki Juliusza Słowackiego Beatrix Cenci zorganizowanym przez Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Był również laureatem Grand Prix ogólnopolskiego konkursu malarskiego im. Franciszki Eibish w 2012 roku. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2010 roku oraz Prezydenta Miasta Krakowa w 2012 roku.
Wystawy indywidualne: 2010 - Między światłem, a cieniem, wystawa malarstwa, PWST, Kraków; 2011 - Portret Światła, wystawa malarstwa, Galeria Onamato, Kraków; 2012 - Wizerunek, wystawa rysunku, Galeria Fundacji Sztuki Współczesnej, Warszawa; 2013 - Wyłonieni światłem, wystawa malar stwa, Galeria Attis, Kraków.
„Prace przedstawiają kształtowane intensywnym światłem sceny z udziałem anonimowych postaci. Malarz, w pracy nad obrazami, wykorzystał medium fotografii próbując uchwycić światło, które jak sam określa kształtuje czas i ruch. Powstałe zdjęcia poddał oczyszczeniu, tworząc klucz kompozycyjny wskazując to co najistotniejsze w obrazie. (…) Artysta tworzy głównie w technice tempery żółtkowej. Kolory nakładane wielowarstwowo, tworzą barwy zmieniające się w zależności od punktu patrzenia na obraz. Malarstwo Dariusza Milczarka jest wieloaspektowe, symboliczne i pełne tajemnic. (…)”
(Agnieszka Julia Dudek)
(źródło: artemis.art.pl; fragment wstępu do katalogu wystawy, Wyłonieni światłem,
Galeria Attis, Kraków 2016)