Nr katalogowy: 909
Sekretera barokowa
fornirowana i bogato intarsjowana orzechem i śliwą w ornamenty floralne, brzozą;
186 x 125,5 x 69 cm; Południowe Niemcy, 2 ćw. XVIII w.
estymacja: 17 000 - 23 000 zł
rozbudowana, trzyczęściowa, fornirowana i bogato intarsjowana orzechem i śliwą w ornamenty floralne, brzozą; 186 x 125,5 x 69 cm;
Południowe Niemcy, 2 ćw. XVIII w.
Sekretera trzyczęściowa o falistym froncie z wąską nastawą, częścią sekreterową z ukośnie ułożoną klapą i komodową głęboką podstawą, wsparta na czterech kulistych nogach. Całość fornirowana, bogato
intarsjowana w motywy floralne, ale także ptaki, każda z części zakończona czernionym ćwierćwałkiem. Nastawa z jednoskrzydłową szafką po środku, z wklęsłym skrzydłem drzwi, z szufladkami na bokach
(po cztery) i zwieńczona niewielką szufladką u góry ujętą wklęsłymi baczkami. Szufladki na bokach blokowane sprężyną dostępną we wnętrzu szafki, w której u góry półeczka. Część sekreterowa z parami szufladek
na bokach o falistych licach, ułożonych kaskadowo. W jej wnętrzu sześć szufladek i niewielka wnęka u dołu. Komoda trzuszufladowa o ściętych na bokach licach, wklęsłych pośrodku.
Sekretera w stylu barokowym, wykonana w południowo-niemieckim warsztacie, w 2 ćw. XVIII wieku, o typowej dla tego regionu formie i dekoracji intarsjowanej. Egzemplarz wyróżnia bogata dekoracja frontu, zwykle
niespotykana w takim natężeniu na jednym meblu. Zachowane oryginalne okucia mosiężne. Mebel na dobrym poziomie wykonawczym, w dobrym stanie zachowania.
16 000 zł