Kompania wytwórni ceramicznych M. S. Kuzniecowa w Rosji (wytwórnia z guberni Twer)
Nr katalogowy: 611
Talerz - patera ze stroną tytułową z Tygodnika Ilustrowanego
z 16. kwietnia 1887 roku, z ilustracją Piotra Stachiewicza
do wiersza Józefa Ignacego Kraszewskiego Dziad i baba;
Rosja, kon. XIX w. - XIX/XX w.
estymacja: 2 700 - 3 600 zł
do wiersza Józefa Ignacego Kraszewskiego Dziad i baba
fajans delikatny, druk czarny, szkliwo ołowiowo-boraksowe, drobne ubytki i wyszczerbienia
szkliwa przy krawędziach; wys. 5,4 cm, 33 x 24 cm; sygn. wyciskiem: M.S. KUZNIECOV/ 1196(?)/ 24; oraz drukiem czarnym: rosyjski orzeł dwugłowy w koronie, z insygniami, tarczą ze św. Jerzym ze smokiem na piersiach, na banderoli napis cyrylicą: M.S. KUZNIECOV / TVER. GUBERNI.
Rosja, Kompania przedsiębiorstw ceramicznych M.S. Kuzniecowa (zał. 1889), zakład z guberni Twer (Wierbiłki?), kon. XIX w. - XIX/XX w.
Prostokątna wklęsła patera o lekko uniesionych krawędziach, przypominająca złożoną gazetę,
ze stroną tytułową z winietą Tygodnika Ilustrowanego z 16. kwietnia 1887 roku oraz
całostronicową reprodukcją ilustracji Piotra Stachiewicza (1858-1938) do pierwszej strofy
wiersza Józefa Ignacego Kraszewskiego (1812-1887) Był sobie dziad i baba (I wyd. w tomie
poezji z 1838 roku), z cyklu 6 ilustracji do wydania wiersza z 1887 roku nakładem
Gebethnera i Wolffa.
Interesujące polonicum, wykonane z myślą o polskim odbiorcy, z reprodukcją egzemplarza
Tygodnika wydanego miesiąc po śmierci Kraszewskiego (zmarł 19 marca 1887 roku), z grafiką
- reprodukcją z najnowszego ówcześnie, ilustrowanego wydania wiersza.
4 700 zł