L & F MOREAU i Hippolyte François [1857-1930]
Nr katalogowy: 821
Zegar kominkowy, secesyjny, z postacią kobiecą („IRIS”) oraz parą świeczników
brąz patynowany, marmur różowy;
Francja, pocz. XX w.
estymacja: 8 000 - 11 000 zł
brąz patynowany, marmur różowy; zegar 64 x 34 x 19 cm; lichtarze 39 x 18 x 14 cm.
Francja, pocz. XX w.
Korpus zegara marmurowy, na 4 nogach z brązu w kształcie bukietów z kosaćców, powiązanych łykiem. Na bocznych spływach obudowy - podobna dekoracja z motywem gałązek kosaćców. Od frontu - tarcza biało emaliowana, z malowanymi łodygami kwiatowymi; cyfry arabskie; obramienie z brązu złoconego z motywem kimationu; drzwiczki z fazowanym szkiełkiem - obwiedzione sznurem perełek. Wokół tarczy aplikowane gałązki irysów. W zwieńczeniu figura młodej kobiety, bosonogiej, w długiej szacie przepasanej girlandą z irysów. Z przodu na podstawie rzeźby tabliczka z napisem: „IRIS / Par L. Moreau”. Z tyłu u dołu figury sygnatura: „L & F Moreau”.
Paryski system bicia godzin i półgodzin; mechanizm z tyłu osłonięty kolistą, wypukłą szybką w mosiężnej ramce; na płycie bity numer „2723”. W komplecie z zegarem - para lichtarzy z podstawami marmurowymi, ozdobionymi gałązkami irysów; trzony w formie amfor z brązu, również dekorowanych kosaćcami, z tulejkami na świece w kształcie kwiatowych kielichów.
L & F MOREAU (Bracia Moreau - Louis-Auguste [1855-1919] i Hippolyte François [1857-1930])