Nr katalogowy: 815
Ikona procesyjna, dwustronna
tempera na desce z kowczegiem, płótno, para szpong na sztorcach;
44,5 x 39 x 4 cm. Rosja, 2 poł. XIX w.
estymacja: 6 300 - 8 400 zł
tempera na desce z kowczegiem, płótno, para szpong na sztorcach; 44,5 x 39 x 4 cm.
Rosja, 2 poł. XIX w.
Z jednej strony wizerunek Matki Boskiej Smoleńskiej: w półpostaci, zwróconej w prawo ku siedzącemu na Jej kolanach Jezusowi, błogosławiącemu prawą ręką, a w lewej trzymającemu zwinięty rotulus. Nad ramieniem Marii napis cyrylicą: „SMOLENSKIJA”. Tło złote, nimby z czerwonymi okręgami. Z drugiej strony dwaj święci lekarze - Kosma i Damian - zwróceni ku sobie, w ozdobnych szatach. Obaj trzymają puzderka z uzdrawiającymi maściami; święty z lewej oprócz tego ma w ręku szpatułkę do maści; święty z prawej - krzyż symbolizujący męczeństwo. Nad nimi w obłoku Chrystus z zamkniętą Księgą, otoczony promieniami. Bordiury szerokie, ugrowe.