Nr katalogowy: 831
Ikona - Podwyższenie Krzyża Pańskiego
olej na płótnie naklejonym na deskę (wtórną)
z dwiema pionowymi szpongami; 28,2 x 51 x 6 cm.
Rosja, ok. poł. XIX w.
obraz w formie leżącego prostokąta, ze sceną we wnętrzu świątyni z rzędami kolumn i kasetonowym sklepieniem; pośrodku - na kolistym podwyższeniu - Krzyż o dwu poprzecznych ramionach, podtrzymywany przez biskupa Jerozolimy - Makariosa; z lewej - pod kopulastym baldachimem - klęcząca św. Helena i jej syn cesarz Konstantyn Wielki; z prawej postacie dwóch kapłanów (jeden z otwartą Księgą) i młody diakon w białej szacie, z trybularzem; u góry napis cyrylicą: „Wozniesienije Kriesta Gospodnie”; malowidło w manierze zachodniej;
olej na płótnie naklejonym na deskę (wtórną) z dwiema pionowymi szpongami; 28,2 x 51 x 6 cm.
Rosja, ok. poł. XIX w.
Scena umieszczana jest zwykle w ikonostasie w rzędzie (jarusie) świątecznym.