Nr katalogowy: 1201
Tondo z portretem Rubensa
blacha miedziana; średnica ca 66,5 cm, głęb. 6 cm.
Europa Zachodnia, Niderlandy?, Niemcy?; 2 poł. XIX w.
głęboki relief repusowany w blasze miedzianej; portret w popiersiu zwróconym 3 w prawo; twarz z zarostem, włosy kędzierzawe, przykryte kapeluszem o odwiniętym, szerokim rondzie; szyja otoczona koronkowym kołnierzem, pod którym widoczny fragment łańcucha; z prawej - tarcza z herbem, otoczona labrami; w górnym otoku napis: „PETRUS PAULUS RUBENS”; z lewej u dołu nieczytelna sygnatura;
Tondo wykonane wg autoportretu Rubensa z 1623, znanego w całej Europie z licznych powtórzeń graficznych.