Nr katalogowy: 913
Komplet mebli w stylu mebli Thomasa Sheratona
jawor, orzech, palisander;
Rumunia, Timisoara, I. P. L., 1975.
złożony z owalnego, rozsuwanego stołu, wspartego na dwóch trójnogach połączonych prosta łączyną oraz sześciu krzeseł z lekko wygiętym oparciem z dekoracyjną pionową deską pośrodku, z tapicerowanymi poduszkami siedzeń, wsparte na czterech szablastych nogach. Blat i deski środkowe oparć intarsjowane w motywy floralne;
jawor, orzech, palisander; krzesła - 97,3 x 45 x 55,8 cm, stół - 75,3 x 180 x 71 cm,
dwa wkłady: 30 x 71, powierzchnia blatu z wkładami: 240 x 71 cm.
Komplet stylowy inspirowany sprzętami angielskimi z 2 poł. XVIII w. Podobne meble odwołujące się do wzorów historycznych były chętnie produkowane w całym XX wieku. Już w dwudziestoleciu międzywojennym obok głównego nurtu art déco, dobrze sprzedawały się szczególnie klasycyzujące modele odpowiednie do pomieszczeń reprezentacyjnych. Po wojnie produkcja taka była podtrzymywana. Prezentowane meble uchodzące za luksusowy i zapewne drogi wyrób, są tego najlepszym przykładem. Ich formy zostały
dostosowane do współczesnych potrzeb.