Nr katalogowy: 821
Plakieta z repusowaną sceną historyczną: Król Zygmunt August na sejmie w Piotrkowie
blacha miedziana (?) repusowana, patynowana,
56,5 x 87,5 cm.
Polska, Galicja - Lwów?; 2 poł. XIX w.
Zobacz pełne informacje
scena zbiorowa we wnętrzu: pośrodku monarcha na tronie pod baldachimem, otoczony dworzanami; nad nim tarcze herbowe z Pogonią i Orłem; w głębi galeria wsparta arkadami, z licznymi, siedzącymi postaciami szlachty; przed tronem stopnie zasłane kobiercami; po obu stronach postacie wielmożów, biskupów i szlachty; na pierwszym planie - rzucone na posadzkę dwie lekko zrolowane karty; scena oflankowana ozdobnymi kolumnami; u dołu napis: „ZWRACAMY. LUBEJ. OJCZYZNIE. TO. WSZYSTKO. COKOLWIEK. ZJSMY. ZYGMUNT. AUGUST. KROL. POLSKI. PRZYJMUJACY. REPREZENTACIE. NARODOWA. W. PIOTRKOWIE.”; całość obrazu obramowana bordiurą z liści akantu; pośrodku boków - rozety; w narożach - maszkarony;
blacha miedziana (?) repusowana, patynowana, 48//49 x 79 cm; rama współczesna, sosnowa, z nałożonymi w rogach rozetkami z brązu, 56,5 x 87,5 cm.
Polska, Galicja - Lwów?; 2 poł. XIX w.
Scena związana z tzw. sejmem egzekucyjnym, który rozpoczął się w Piotrkowie 30 listopada 1562, a zakończył w marcu 1563. Był on sukcesem szlachty domagającej się reform i ukrócenia przywilejów magnaterii. Uchwalono na nim m. in. egzekucję dóbr królewskich, reformę podatkową, złagodzenie obciążenia chłopów, gwarancje tolerancji religijnej i ustanowienie tzw. wojska kwarcianego - zaciężnych oddziałów „autoramentu narodowego”. Plakieta powstała niewątpliwie w oparciu o pierwowzór graficzny. Wg informacji zebranych przez oferenta - najprawdopodobniej był to staloryt Antoniego Oleszczyńskiego (1794-1879) z lat 40. XIX w. zatytułowany: „Zygmunt August na sejmie w Piotrkowie”, albo też rycina wcześniejsza, z której korzystał zarówno Oleszczyński, jak i nieznany autor plakiety.