Nr katalogowy: 609
Serwis do kawy z dekoracją “Złoty czar”
Polska, Chodzież, fabryka porcelany,
2 połowa XX w. (lata 50.-60.)
Zobacz pełne informacje
Przeznaczony dla 12 osób. Składa się z dzbanka do kawy z pokrywką, cukiernicy z pokrywką, dzbanuszka na mleko i 12 małych filiżanek ze spodkami. Naczynia ze szlakiem prostego reliefu z kreseczek wokół krawędzi i taśmą matowo - błyszczących złoceń roślinnych z motywem 3-dzielnej palmetki. Porcelana lekko kremowa, złocenia trawione (błyszczące i matowe);
wymiary:
dzbanek wys. 20,2 cm;
cukiernica wys. 9,4 cm;
dzbanuszek wys. 9,7 cm;
filiżanki wys. 3,7 cm, średnica 7 cm;
spodki wys. 1,7 cm, średnica 11 cm.
Naczynia sygnowane drukiem zielonym: w trójkącie litera C, niżej: CHODZIEAP lub: w dwudzielnym wieńcu trójkąt z literą C, niżej:
MADE IN POLAND; złotem napis: Złoty Czar (poza filiżankami), oraz znaki 1- i 2-cyfrowe zielenią, srebrem lub wiśniowe naszkliwne (numery form).
Polska, Chodzież, fabryka porcelany, 2 połowa XX w. (lata 50.-60.)
Eleganckie formy i dekoracja naczyń powtarzają wprowadzony w Ćmielowie, realizowany także w Chodzieży w latach 20 i 30. XX wieku (po kupieniu
wytwórni w 1924 przez akcjonariuszy Ćmielowa S.A) wzór określany jako ‘Złoty Czar’. Luksusowe zdobienia złoceniami trawionymi, popularne zwłaszcza na niemieckiej i czeskiej porcelanie okresu międzywojennego, świadczyły o wysokim poziomie technologii i wzornictwa polskich fabryk stosujących tę nową- nowoczesną technikę.