Nr katalogowy: 625
Wazon
Pokucie, Kuty - warsztat Jana Broszkiewicza,
XX w. - okres międzywojenny.
huculski wysmukły, o owoidalnym brzuścu, z krótką szyjką z mocno rozchylonym kołnierzem; wokół brzuśca na jasnym (angobowanym) tle ryty ornament w układzie pasowym: 8-dzielne rozetowe kwiaty z liściastymi, wolutowymi pędami; wokół podstawy i górnej części brzuśca oraz szyjki - szlaki ornamentu geometrycznego z motywem palmetowych półkoli, zębów i kółek; wyszczerbienie przy krawędzi kołnierza;
glina garncarska, pociemniała pobiałka (angoba), dekoracja ryta oraz farbami ceramicznymi barwionymi tlenkami metali (brąz, zieleń, żółty, niebieski), szkliwo ołowiowe; wys. 42,3 cm;
sygn. ryta odręcznie: Broszkiewicz 7/ Kuty
Pokucie, Kuty - warsztat Jana Broszkiewicza, XX w. - okres międzywojenny.
Wyrób Jana Broszkiewicza z Kut, jednego z najlepszych twórców ceramiki pokuckiej, nauczyciela szkoły garncarskiej w Kołomyi w okresie międzywojennym.
3 000 zł