Nr katalogowy: 916
Stół neobarokowy
konstrukcja - dębina; fornir - orzech, dębina, brzoza;
78 x 127 x 127 cm;
Gdańsk, pocz. XX w.
z ośmiobocznym blatem i profilowanym oskrzynieniem, wsparty na czterech lwach stojących na tylnych łapach i trzymających herby czterech miast: miastem z trzema wieżami i M - Malborka, aniołem nad bramą z trzema wieżami i T - Torunia, dwoma krzyżami i D - Gdańska, z oraz gryfem trzymającym rybę z Z - Szczecinka (?) - umieszczonych na deskowym krzyżaku, a on na czterech stopkach w formie spłaszczonych kul. Blat
fornirowany, ozdobiony wstęga i wachlarzami w narożach. Na oskrzynieniu nad głowami lwów orły. Pośrodku krzyżaka kula.
78 x 127 x 127 cm;
Gdańsk, pocz. XX w.
Stół nawiązujący do stylistyki barokowych mebli gdańskich Swobodne połączenie form, z których zbudowanych jest mebel, tworzy eklektyczny wyraz estetyczny, nie znajdujący odpowiednika w XVIII wiecznych meblach. Meble stanowiące niecodzienne kompilacje stylistyczne zaczęły być produkowane na pocz. XX w. przez większe zakłady meblowe.
4 000 zł