Nr katalogowy: 836
Zegar konsolowy, w typie Boulle’a
drewno, brąz złocony, szylkret, blacha mosiężna, szkło;
wys. 78 cm, szer. 37 cm, głęb. 19 cm.
Francja, Paryż, k. XVIII w.
obudowa drewniana, o kształcie wiolonczeli, na 4 nóżkach z brązu - spłaszczonych kulach zdobnych puklami, wolutami, karpią łuską i rozetami; przód i boki oszklone, w zwieńczeniu nakładany czterospadowy, łamany daszek, z ukrytą pod nim czaszą dzwonka, zwieńczony gałązką akantowo-kwietną z brązu złoconego; front zegara dekorowany aplikacjami z brązu: na fartuchu między nogami - kołczan skrzyżowany z płonącą pochodnią, po bokach uskrzydlone maski; wyżej na oszklonych drzwiczkach u dołu - nakładana półplastyczna scenka z parą uskrzydlonych puttów, dzierżących atrybuty czasu i przemijania - jeden z klepsydrą, drugi z pochodnią i piejącym kogutem galijskim; tarcza z brązu, z nakładanymi, emaliowanymi plakietami: większe z godzinowym podziałem rzymskim, mniejsze minutowe z podziałem arabskim; pośrodku biało emaliowana, kolista plakieta z napisem: „CH[arl]ES BALTAZAR / A PARIS”; powierzchnia zegara pokryta od frontu markieterią z szylkretu i blachy mosiężnej, grawerowanej, z motywem wici kwiatowej i akantowej; podłoga wewnątrz szafki ustawiona pod skosem, z motywem szachownicy i półrozetą - tworzy iluzję głębi; cała tylna ścianka obudowy okuta blachą; pośrodku drzwiczki z markieterią, z motywem wazonu pod baldachimem; wokoło wstęgi, stylizowana wić
roślinna i sylwetki zwierząt: królików, motyli i rajskich ptaków; po stronie wewnętrznej tylnych drzwiczek zamiast szylkretu zastosowane drewno palisandrowe; blacha wykrojona w motywy akantu, wolut i wici, z ukwieconą gałązką pośrodku;
na mosiężnej płycie mechanizmu ryty ozdobny napis: „Ch[ar]les Baltazar AParis”; mechanizm z systemem bicia godzin i półgodzin; na nóżkach bite znaki: „C” pod otwartą koroną;
Francja, Paryż, k. XVIII w.
Warsztat familii zegarmistrzowskiej BALTAZAR vel BALTHAZARD, czynny był od 1675, początkowo przy Pl. Dauphine. Założycielem dynastii był Jean Baptiste Balthazar. Następcy kontynuowali jego dzieło aż do polowy XIX w. Jeden z synów założyciela - Henri-Charles sygnował swoje prace jako Charles Balthazar; podobnie jego potomek Louis-Charles.