Louis MARCOUSSIS - Ludwik MARKUS (1878-1941)
Nr katalogowy: 141
Martwa natura z butelką, 1920
olej, piasek, płótno; 41,5 x 25 cm;
sygn.. p. d.: marcoussis 20
sygn.. p. d.: marcoussis 20
Autentyczność obrazu potwierdzona przez Barbarę Brus-Malinowską
„‘Martwa natura z butelką’ - przedmiot niniejszej opinii pochodzi z 1920 roku. Wówczas to po długiej wojennej
przerwie, Marcoussis powrócił do artystycznej działalności, kontynuując swoje przedwojenne doświadczenia
malarskie. Malował obrazy na szkle, w których jak we wcześniejszych kolażach komponował zestawy różnych
płaszczyzn i faktur, posługując się farbami olejnymi. Wtedy też powstała seria obrazów, których głównym motywem była butelka. Eksperymentował z różnymi technikami malarskimi w celu stworzenia na płaszczyźnie obrazu różnorodnych, często kontrastujących ze sobą faktur, przypominających relief. Do gry malarskiej włączał nie tylko bogate struktury barwne, ale też ich „rzeźbiarskość”. Omawiana tu praca posiada wymienione wyżej cechy obrazów, pochodzących z 1920 roku: bogatą, różnorodną, reliefową fakturę, motywy wykorzystywane przez artystę - malowane olejno „kolaże” (butelka, karty do gry, fragment gazety „Jour…”, kawałki tapet czy tkanin).”
(z ekspertyzy p. Barbary Brus-Malinowskiej z 24 lutego 2016 r.)
140 000 zł