Nr katalogowy: 901
Komplet mebli neoklasycystycznych
konstrukcja - buczyna; fornir - mahoń; intarsja na
stoliku - jawor, palisander, mahoń; okucia mosiądz;
Europa Środkowa, Austro-Węgry (?), XIX/XX w.
złożony ze stolika i siedzisk wyściełanych, w skład których wchodzi kanapa, dwa fotele i cztery krzesła, fornirowanych mahoniem, bogato zdobionych okuciami mosiężnymi. Stolik z okrągłym blatem, podzielonym na wąskie kliny, intarsjowanym, na obrzeżu ujętym profilowaną listwą, wsparty na toczonym trzonie opartym na trójbocznej podstawie. Miedzy podstawą, a trzonem umieszczone mosiężne uskrzydlone hermy. Kanapa i fotele o zaokrąglonych niskich oparciach, przechodzących w boki, ze wspornikami w formie uskrzydlonych herm. Krzesła z prostymi oparciami lekko odchylonymi do tyłu. Wszystkie siedziska wsparte na graniastych i lekko zbieżnych nogach, przednich prostych, tylnych lekko wygiętych.
konstrukcja - buczyna; fornir - mahoń; intarsja na stoliku - jawor, palisander, mahoń; okucia mosiądz;
stolik: 76 x śr. 79 cm; kanapa: 74 x 148 x 59 cm;
fotele: 76 x 68 x 60 cm; krzesła: 92 x 43 x 50 cm
Komplet dekoracyjnych mebli w stylu klasycystycznym ozdobionych mosiężnymi uskrzydlonymi hermami. Meble w tzw. stylu Ludwika XVI z brązowymi wspornikami, stópkami i listwami były popularne do lat 20. XX wieku i wykonywane licznie przez zakłady stolarskie szczególnie na terenie ówczesnych zaborów austriackiego i rosyjskiego. Znane są inne identyczne stoły ze zbiorów muzealnych i handlu antykwarycznego, z których opisywany jedyny jako duży komplet. Brązy na dobrym
poziomie wykonawczym.