Nr katalogowy: 839
Ikona - Mandylion
tempera na desce z dwiema szpongami, 61,5 x 51 cm;
Rosja, XIX w.
głowa Chrystusa w nimbie krzyżowym - ukazana na tle zielonej chusty w złote kwiaty; udrapowaną tkaninę podtrzymują z dwu stron archaniołowie Gabriel i Rafael; u góry trzeci archanioł Uriel - „światło Boga”; w górnych narożach napisy cyrylicą w ozdobnych owalach; w dolnej partii malowidła - trzy wydzielone ulistnionymi gałązkami sceny obrazujące dzieje mandylionu - portretu Chrystusa „nie uczynionego ręką ludzką”; ikona ujęta drewnianą, ażurową, złoconą ramą z motywem wici akantowej;
tempera na desce z dwiema szpongami, 61,5 x 51 cm; rama - drewno, gipsatura, złocenia,
72,5 x 63 cm.
Rosja, XIX w.