Nr katalogowy: 914
Sekretera biedermeier
konstrukcja - sosna, jawor, drewno drzewa owocowego (grusza?),
fornir - mahoń, czeczota brzozowa, intarsje - brzoza;
Europa Środkowa, Niemcy, ok. 1830.
o prostych bokach i froncie, frontowych narożach półokrągłych, z szufladą u góry, zamykana odkładana klapą, z trzema szufladami u dołu, fornirowany, intarsjowana. Zwieńczona wydatnym gzymsem, ujętym u dołu ornamentem z wolich oczu, u góry zaś z nastawką wyciętą w formie kuszy. Wsparta na czterech nóżkach, przednich konsolowych, tylnych graniastych. Całość fornirowana, ozdobiona jasną żyłką umieszczoną na obrzeżach. Górna szuflada z falistym licem, którego profil w ty miejscu naśladują poszerzone frontowe naroża. Na bokach klapy i dwóch szuflad poniżej kanelowane kolumny, przechodzące przy dolnej szufladzie w proste walce. Wnętrze sekretery z licznymi szufladkami, segregatorem, dwoma wysuwanymi wąskimi pojemnikami ułożonymi wokół centralnej wnęki. Wnęka nawiązująca do barokowych wzorów imitujących sale balowe, ujęta kolumnami na bokach (wysuwane pojemniki), zwieńczona tympanonem (stanowiącym dekorację po środku ku górnej szuflady), z lustrem na tylnej ścianie, potęgującym przestrzeń i powtarzającym intarsjowaną dekorację na wysuwanym dnie - podłodze, pod którym wyjmowany pojemnik o rozchylonych bokach, a we wnęce pod nim po szufladce na dwóch bokach;
konstrukcja - sosna, jawor, drewno drzewa owocowego (grusza?), fornir - mahoń, czeczota brzozowa, intarsje - brzoza; 158,3 x 110,2 x 57 cm.
Niezwykła sekretera w stylu biedermeier, o rozbudowanej masywnej formie i subtelnej dekoracji z jasnych żyłek.